Reklama

Zimowe wakacje pod palmami. O czym nie zapomnieć?

Choć przyjęło się, że najczęściej udajemy się na zasłużony urlop w okresie od czerwca do sierpnia, to coraz więcej z nas wybiera odpoczynek zimą. Jak wynika ze statystyk, zamiast szusowania na nartach nierzadko wolimy wygrzewać się nad brzegiem morza. O czym pamiętać wybierając się zimą do ciepłych krajów? I co przed podróżą załatwić najszybciej, czyli przez internet?

Palmy zamiast śniegu

Wydawać by się mogło, że okres od grudnia do marca to niekwestionowany czas wyjazdów na narty. Jednak wystarczy lektura raportu opracowanego przez Polską Izbę Turystyki, aby zmienić zdanie. Okazuje się, że w sezonie zimowym wysokim zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się kierunki egzotyczne. Nie są to tylko Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Malediwy. Chętnie wybieramy także europejskie destynacje. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić Wysypy Kanaryjskie, Cypr czy Maderę, nazywaną "wyspą wiecznej wiosny".

Reklama

Dlaczego decydujemy się na wyjazd w ciepłe miejsce? Korzystne ceny w okresie zimowym to nie jedyny powód. Częstszym wyjazdom sprzyja także pogoda w kraju. Któż z nas nie woli morza i piasku od śniegu zmieszanego z błotem?

Wyjeżdżając zimą w ciepłe kraje nie musisz zaprzątać sobie głowy oddawaniem sprzętu narciarskiego do serwisu. Jednak warto się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Pakujesz krem do opalania, aparat fotograficzny, sprawdzasz lokalne atrakcje. O czym jeszcze powinno się pamiętać przed wyjazdem na zimowe wakacje pod palmami?

Nie tylko polisa ubezpieczeniowa

Odruchem odpowiedzialnego turysty powinno być w pierwszym kroku wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Warto o to zadbać mając na uwadze następstwa nieszczęśliwych wypadków czy nieprzewidziane sytuacje losowe. Wiele towarzystw oferuje ubezpieczenie od rezygnacji, tak abyśmy stracili jak najmniej pieniędzy w przypadku odwołania wycieczki.

Warto także wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ jest dokumentem, który pozwala na bezpłatne korzystanie z podstawowej opieki medycznej za granicą. Jej wydanie jest całkowicie darmowe, a wniosek można złożyć przez internet na portalu GOV.PL. Gdzie obowiązuje EKUZ? We wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, a także na Islandii,  w Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Jeżeli decydujemy się na wycieczkę autokarową, warto zweryfikować stan techniczny pojazdu, którym jedziemy. Każdy może skorzystać z tego rozwiązania dzięki e-usłudze Bezpieczny Autobus.

- Wystarczy, że na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl wpiszemy numer rejestracyjny naszego autokaru, a po chwili wyświetlą nam się m.in. informacje na temat jego stanu technicznego czy ważności ubezpieczenia OC - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mimo, że podróżując po Europie nie potrzebujemy paszportu, powinniśmy mieć przy sobie dowód osobisty. Dlatego odpowiednio wcześniej warto sprawdzić, czy czasem jego ważność nie dobiega końca. Jeśli właśnie mija 10 lat od wydania Twojego  dokumentu, złóż wniosek o nowy dowód osobisty. Możesz to zrobić przez internet. Potrzebujesz tylko odpowiedniego zdjęcia, profilu zaufanego i kilku chwil.

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną. To w niej zapisane są nasze dane, w tym zdjęcie biometryczne. Dzięki temu e-dowód to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki niemu możemy m.in. skorzystać z dostępnych na lotniskach bramek do automatycznej odprawy granicznej - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Wyjeżdżając pamiętaj o szczególnym bezpieczeństwie dokumentów i gotówki. Nie trzymaj paszportu, dowodu osobistego i pieniędzy w jednym miejscu. W ten sposób ustrzeżesz się utraty wszystkich rzeczy w przypadku kradzieży. Wymieniając gotówkę na miejscu, warto zweryfikować aktualny kurs w internecie. Może się bowiem okazać, że trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę.

All inclusive górą

Lektura wspominanego wcześniej raportu opracowanego przez Polską Izbę Turystyki pokazuje, że Polacy są gotowi płacić dużo więcej za zagraniczne wakacje. Coraz częściej decydujemy się na hotele o wyższym standardzie. Chętniej wybierane są także wakacje all inclusive. Ten rodzaj pobytu oferuje, oprócz dogodnych opcji wyżywienia, bezpośrednie przeloty oraz możliwość wykupienia wielu wycieczek fakultatywnych w korzystnych cenach. Często wakacje w takiej wersji finalnie kosztują dużo mniej niż samodzielnie zorganizowany wyjazd.

Ile Polacy wydają na zagraniczne zimowe podróże? Egzotyczne wyjazdy są rzeczywiście coraz tańsze. Średnia cena rezerwacji na wakacje w okresie zimowym to prawie 6 tysięcy złotych. W stosunku do zeszłego roku to kwota niższa o około 500 - 600 złotych.

Przed podjęciem decyzji o wyborze biura podróży warto przeszukać internet i zapoznać się z opiniami o przewoźniku. To w sieci znajdziemy wiele słów prawdy o jakości usług świadczonych przez touroperatorów. Warto także sprawdzić w sieci hotele, jakie oferowane są w pakietach pobytu. Może okazać się, że zweryfikowanie opinii o biurze w internecie uratuje nas od wielkiej pomyłki i fatalnych wspomnień z wyjazdu.

Przede wszystkim zaś należy unikać kupowania wycieczek od niezweryfikowanych biur podróży. Po raz kolejny warto wspomnieć o tym, aby koniecznie sprawdzać wiarygodność ofert i przewoźników, którzy roztaczają przed nami wizje rajskich plaż dostępnych za zbyt niską kwotę. Przeszukanie sieci to kwestia kilkunastu minut, a może nas ochronić przed znaczącymi stratami.

Co spakować?

Wyjazd na wakacje zimą nie różni się znacząco od podróżowania latem. Jeżeli jedziesz w ciepłe kraje podstawą jest zapakowanie kremu z wysokim filtrem UV. Przygotuj się także na możliwe chłodniejsze dni - wieczorami może być znacznie niższa temperatura, wtedy przyjemny wieczór uratuje ciepła bluza.

Sprawdź także w internecie ofertę wycieczek fakultatywnych jakie oferuje wybrany przez ciebie touroperator. Może się okazać, że na niektóre z nich będziesz potrzebować butów trekkingowych lub innego sprzętu turystycznego.

Przede wszystkim nie zapomnij zabrać dobrego humoru!

Reklama