Reklama

Zanim dzieci wyjadą na wakacje – co sprawdzisz i załatwisz przez internet?

Lato w pełni! Godziny spędzone na beztroskiej zabawie, kilogramy zjedzonych lodów, no i wakacyjne przygody. Zanim wyślesz dziecko na obóz czy kolonie, nie zapomnij o kilku ważnych sprawach. Jakich?

O ile wyjazd wakacyjny jest dla naszych pociech powodem do radości, o tyle dla nas, dorosłych, może być przyczyną niemałego stresu. Czy da się sprawdzić uczciwość organizatora wycieczki? Kiedy wyrobić dziecku dowód? Jak zdążyć ze wszystkimi niezbędnymi zakupami na obóz? Czy można sprawdzić sprawność techniczną autokaru? Dorosłość przyzwyczaiła nas do miliona pytań bez odpowiedzi, na szczęście w tym wypadku większość wątpliwości rozwiążemy bez problemu. Dowiedz się, co możesz sprawdzić i załatwić przez internet zanim twoje dzieci wyjadą na wakacje.

Jak sprawdzić organizatora kolonii?

Reklama

Zwykła kolonia w popularnym kurorcie to w tym momencie za mało, żeby przyciągnąć uwagę rodziców i ich dzieci. Organizatorzy często oferują więc dodatkowe atrakcje: naukę języków, kursy sportowe, ciekawe warsztaty czy pobyty w parkach wodnych. Wielu dorosłych obawia się jednak o bezpieczeństwo swoich pociech.

- Decydując się na wysłanie dziecka na obóz warto sprawdzić organizatora w oficjalnej bazie - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Na rządowej stronie rodzice mogą zweryfikować, czy wybrane przez nich biuro dostało zgodę na prowadzenie kolonii czy obozu. Taki wypoczynek jest nadzorowany nie tylko przez kuratora oświaty, ale także służby sanitarne oraz straż pożarną - dodaje.

Bezpiecznie do celu

Córka wybiera kreacje na dyskotekę, syn szuka kąpielówek, a ty w tym czasie pewnie martwisz się o ich bezpieczny dojazd. Zanim pociechy wyruszą w drogę możesz się upewnić, czy autokar powinien w ogóle wyruszyć w trasę. Dzięki e-usłudze "Bezpieczny autobus" rodzice w mig mogą sprawdzić podstawowe dane o pojeździe. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny, a otrzymamy informacje o stanie licznika czy liczbie osób, które autokar może przewozić. Ale to nie wszystko, w ten sposób dowiemy się również, czy autokar posiada ważne ubezpieczenie i badanie techniczne, czy nie jest oznaczony jako wyrejestrowany lub co gorsza kradziony. Przed wyjazdem można także wezwać kontrolę policyjną, aby sprawdziła trzeźwość kierowcy, dokumenty i stan techniczny pojazdu.

Jakie dokumenty wyrobić przed wyjazdem?

W trakcie wakacyjnych wyjazdów twojemu dziecku może przydać się dowód osobisty. Co ważne nie musisz tracić dnia na wizytę w urzędzie, wniosek złożysz przez internet. Wystarczy profil zaufany i odpowiednie zdjęcie dziecka, aby złożyć wniosek na stronie gov.pl. Ominiesz kolejki, które często tworzą się w urzędach w okresie wakacyjnym i za pomocą kilku kliknięć przejdziesz przez całą procedurę. W sieci sprawdzisz też, czy dokument jest już gotowy do odbioru. Jeśli syn lub córka potrzebują paszportu, wniosek o jego wyrobienie wciąż musisz złożyć osobiście (konieczne jest pobranie odcisków palców), w sieci sprawdzisz natomiast, czy dokument jest już gotowy.

Szybkie i wygodne zakupy

Przed wakacyjnym wyjazdem, oprócz spraw urzędowych, trzeba na pewno pomyśleć o... zakupach! Tak tak - uzupełnienie garderoby, nowe buty, kosmetyki itd. Zazwyczaj właśnie przy pakowaniu walizki okazuje się, jak wielu rzeczy jeszcze brakuje. W dobie koronawirusa warto pomyśleć o zamówieniu potrzebnych rzeczy przez internet. Teraz w sieci kupimy prawie wszystko i to o dogodnej dla nas porze. Wystarczy założyć konto w sklepie, wrzucić interesujące nas produkty do wirtualnego koszyka, zapłacić, a za kilka dni kurier zapuka z paczką do naszych drzwi. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim sprawdź, czy sklep, w którym chcesz zrobić zakupy, jest wiarygodny. Nasz niepokój powinny wzbudzić bardzo duże rabaty, znacznie wyższe niż w innych sklepach. Sprawdzaj zawsze regulamin zakupów i weryfikuj czy jest podany kontakt do sklepu. Jeśli cokolwiek wzbudza twój niepokój zrezygnuj z zakupów na tej stronie.

To co, walizka zapakowana, sprawy urzędowe załatwione? To teraz tylko beztroska zabawa na wakacjach. Czego życzymy Waszym pociechom!

Jak radzimy sobie z załatwieniem spraw urzędowych w czasie pandemii

materiały promocyjne

Reklama

Najlepsze tematy