Reklama

W jaki sposób Polacy korzystają z internetu?

Internet to wiele korzyści, w tym możliwość załatwiania online spraw urzędowych, robienia zakupów bez wychodzenia z domu czy zdobywania wiedzy. Sprawdź, jak Polacy korzystają z sieci*? Weź też udział w naszym quizie.

* Dane z raportu "Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2014-2018" (Główny Urząd Statystyczny)

Narzędzia

Reklama

W 2018 roku aż 82,7 proc. polskich gospodarstw domowych miało komputery. To sporo więcej, niż np. w 2014 r. Wtedy ten odsetek wynosił 77,1 proc. Zmieniła się także liczba osób regularnie korzystających z tego narzędzia. W minionym roku aż 20,7 miliona ludzi robiło to systematycznie. Cztery lata wcześniej ta liczba była prawie o milion mniejsza - 19,6 miliona ludzi deklarowało częste używanie komputera. Liczba domów z dostępem do internetu także wzrasta. W 2018 roku było to już 84,2 proc. gospodarstw.

Rozwój technologiczny zwiększył popularność urządzeń służących do łączenia z siecią poza domem, z dowolnego miejsca. Aż 47,7 proc. obywateli do mobilnego łączenia się z siecią używa smartfona lub telefonu komórkowego, komputera przenośnego - 16,4 proc., a tylko 7,7 proc. korzysta z tableta.

Miejsca

Główne, preferowane przez Polaków, miejsce korzystania z sieci to dom. W minionym roku aż 76,4 proc. rodaków pomiędzy 16 a 74 rokiem życia korzystało z internetu właśnie w zaciszu własnego mieszkania. Jeżeli chodzi o miejsca publiczne, hotele, lotniska czy kawiarenki internetowe, wzrasta ich popularność jako przestrzeni, w których można korzystać z sieci. W porównaniu do 2014 roku odsetek osób łączących się z internetem w tych miejscach wzrósł aż o 32,6 proc.

W ciągu ostatnich czterech lat wzrosła także liczba osób będących online w pracy (z 21 proc. do 30,9 proc.). Co ciekawe, odsetek młodych ludzi korzystających z sieci w szkole lub na uczelni pozostał przez cztery lata prawie niezmienny (odpowiednio 8 i 8,3 proc.).

Częstotliwość łączenia się z siecią

Jak często przeciętny Kowalski korzysta z internetu? 74,8 proc. obywateli deklaruje, ze robi to regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Jak wypadamy na tle Europy? Do średniej unijnej tracimy 8 proc.

Spośród Polaków deklarujących regularne korzystanie z sieci, codziennie lub prawie codziennie online było 82,4 proc. badanych, natomiast rzadziej niż raz w tygodniu tylko 3,6 proc. Statystyki te pokazują jak duże znaczenie ma internet w życiu codziennym Polaków. Warto także zwrócić uwagę, że grupami, które deklarują najmniej regularne korzystanie z sieci, są emeryci i osoby bierne zawodowo. W 2018 roku zaledwie 43,1 proc. z nich regularnie korzystało z sieci.

Po co używamy internetu?

Internet daje wiele możliwości załatwienia spraw bez wychodzenia z domu. Co Polacy najbardziej lubią robić online? Najczęściej korzystamy z poczty elektronicznej (60,7 proc.) oraz wyszukujemy informacje o towarach i usługach (64 proc.). 49,9 proc. rodaków używa serwisów społecznościowych do komunikacji. Tylko 44 proc. z nas korzystało w minionym roku z usług bankowości elektronicznej. 25,7 proc. badanych zamieszcza w sieci własne treści (teksty, zdjęcia, filmy itp.)

QUIZ: Ile wiesz na temat Internetu?


Reklama