Reklama

Smartfon w ręku seniora. Sprawdź, do czego możesz go wykorzystać?

Choć jego obsługa może początkowo przysporzyć starszej osobie kłopotów, gdy już opanujemy chociażby podstawowe funkcje, szybko zaczniemy się zastanawiać, jak do tej pory dawaliśmy sobie bez niego radę. Smartfon ułatwia życie – przypomina o wzięciu leków, ułatwia kontakt z rodziną, nawet gdy bliscy mieszkają za granicą, sprawia, że poruszanie się po mieście staje się łatwiejsze. Przedstawiamy najważniejsze funkcje smartfonów, które pokochają seniorzy.

Kontakt z bliskimi

Jeśli nie korzystamy z internetu, kontakt z rodziną i znajomymi mieszkającymi za granicą to spory wydatek. Międzynarodowe połączenia potrafią zrujnować domowy budżet. Tymczasem wystarczy ściągnąć kilka przydatnych aplikacji, by móc nie tylko rozmawiać i pisać, ale nawet zobaczyć bliskich na ekranie telefonu. To bardzo przydatna opcja, która ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Skorzystamy z niej nie tylko w trakcie zwykłych konwersacji, ale również w przypadku, gdy coś nam się zepsuje. Wystarczy zadzwonić do wnuczka, włączyć wideorozmowę i zamiast tłumaczyć, na czym polega problem z telewizorem czy komputerem - pokazać. To zdecydowanie usprawnia komunikację.

Kontakt z lekarzem

Reklama

Kolejną aplikacją, z której powinien korzystać każdy senior, jest mObywatel. To bezpłatna i w pełni bezpieczna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji, w której znajdziecie swoje e-recepty. Aby ją uruchomić będziecie potrzebować profilu zaufanego, który możecie założyć oczywiście przez internet na stronie www.pz.gov.pl

- Profil zaufany to jedyny sposób, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To właśnie PZ gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z IKP - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

IKP to aplikacja Ministerstwa Zdrowia, w której znajdziesz:

·         swoją dokumentację medyczną (np. e-recepty i e-skierowania, a wkrótce także swoje wyniki badań czy wypis ze szpitala),

·         informacje o wysokości refundacji (kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ — na przykład przebytego zabiegu lub badania),

·         informacje o zaleconej dawce leków,

·         informacje o zaplanowanych świadczeniach refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u Twojego lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

e-Senior potrafi! Odc. 2 - Kontakt z bliskimi

Rozkłady jazdy online

Przez internet możemy sprawdzić godziny odjazdów komunikacji miejskiej i pociągów. To oznacza dla nas koniec z męczącym wyczekiwaniem na przystankach przez zaskakujące zmiany rozkładów jazdy. Dane w aplikacjach są na bieżąco aktualizowane, a gdy zapomnimy, o której odjeżdża nasz środek transportu, możemy w każdej chwili w kilka sekund sprawdzić tę informację - w końcu telefon mamy zawsze przy sobie. W dodatku takie aplikacje pozwalają w szybki sposób znaleźć połączenia z przesiadkami. Nie musimy jechać na przystanek przesiadkowy, by dowiedzieć się, o której odjedzie nasz kolejny autobus czy tramwaj - aplikacja sama wybierze dla nas optymalne połączenie i uwzględni nasze preferencje, jeśli na przykład zaznaczymy, że chcemy poruszać się wyłącznie niskopodłogową komunikacją miejską.

Audiobooki

Wiele starszych osób ceni sobie również aplikacje z audiobookami. Ze względu na pogarszające się widzenie, czytanie książek staje się uciążliwe i męczące, a czasem już nawet niemożliwe, dlatego opcja słuchania literatury przeważnie przypada seniorom do gustu. Aplikacje są bardzo proste w obsłudze - wystarczy wybrać książkę i wcisnąć "play". Takie "biblioteki" są co prawda płatne, ale można wykupić abonament i do woli korzystać z zasobów dostępnych w aplikacji.

e-Senior potrafi! Odc. 1 - Informacja i rozrywka - obejrzyj instruktaż.

Przypomnienia

Bardzo przydatną funkcją smartfona jest możliwość ustawienia przypomnień. Większość seniorów używa jej głównie po to, by nie zapomnieć o przyjęciu leków. Można to zrobić zarówno korzystając z najprostszego budzika dostępnego w każdym telefonie (wystarczy wybrać godziny przyjmowania leków) lub pobrać specjalną aplikację, która przypomni nam również o dawkowaniu czy ostrzeże przed uczulającą nas substancją, która jest składnikiem wprowadzonego leku.

Warto się przełamać i zacząć korzystać ze smartfona. Nowe technologie są w stanie w znaczący sposób podnieść komfort życia seniora, dlatego jeśli nasze babcie bądź dziadkowie wciąż obawiają się nowszych technologii, pomóżmy im w nauce ich obsługi, cierpliwie wytłumaczmy, jak posługiwać się urządzeniem. Szybko przekonamy się, że obie strony odczują z tego powodu mnóstwo korzyści.

SONDAŻ: Co najczęściej załatwiamy przez Internet?

Reklama