Reklama

Smartfon nie taki straszny, jak go malują. Jak przekonać do niego seniora?

Smartfony zmieniły świat i naszą codzienność. Korzystają z nich nie tylko młodzi, ale także coraz więcej seniorów. Warto wiedzieć, jak smartfony mogą pomóc osobom starszym.

Dostępne na rynku smartfony mają coraz lepsze parametry i nowe funkcje, która mają sprawić, że nasze życie stanie się prostsze, bo wiele spraw możemy załatwić z poziomu telefonu. Nic dziwnego, że coraz więcej seniorów chętnie korzysta z nowinek technologicznych.

Reklama

- Wielu myśli, że seniorzy boją się nowych technologii. To nieprawda. Starsze osoby coraz chętniej korzystają z nowoczesnych sprzętów i dzięki nim - co nas cieszy najbardziej - wiele spraw urzędowych załatwiają przez internet - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W kontakcie ze światem

Do posiadania telefonu komórkowego na szczęście nie trzeba nikogo już przekonywać. Nie tylko młodzi, ale także seniorzy cenią sobie możliwość kontaktu z najbliższymi niezależnie od tego gdzie przebywają. Starsze osoby łatwo przekonują się, jak prosta i intuicyjna może być komunikacja.

"Niechętnie podchodziłam do wymiany telefonu na nowszy model. Na początku wydawało mi się, że może być zbyt trudny w obsłudze" - mówi nam pani Zofia, emerytka, babcia naszej redakcyjnej koleżanki. "Kiedy mój stary telefon się zepsuł, córka zaproponowała, że odda mi swój poprzedni aparat. Pomogła mi w ustawieniu wszystkich funkcji i pokazała, jak wykonywać połączenia wideo. Teraz, zamiast dzwonić, łączymy się przez kamerki. Okazało się, że to równie łatwe jak zwykłe dzwonienie, a nic nie sprawia mi większej radości, niż widok wnuka, który mieszka w innym mieście" - podkreśla.

Pani Zofia zauważa również, że choć początkowo z obawą podchodziła do nowego urządzenia, to pod wieloma względami okazało się ono nawet łatwiejsze w obsłudze niż poprzednie. "Mój nowy telefon ma duży ekran, na którym można powiększyć litery, więc łatwiej czyta mi się wiadomości. Ostatnio zaczęłam też używać głosowego dyktowania notatek. Jeśli będąc poza domem chcę coś szybko zapisać, nie muszę szukać okularów do czytania, po prostu mówię to do telefonu!".

Dokumenty w smartfonie

Nowoczesny smartfon przydaje się na co dzień, choćby wtedy, gdy zdarzy nam się wyjść z domu bez portfela i dokumentów: wiele z nich zastąpi nam bezpłatna i bezpieczna aplikacja mObywatel. Podczas rejestracji w przychodni czy hotelu zamiast plastikowego dowodu możemy okazać jego elektroniczne odwzorowanie w usłudze mTożsamość. W mObywatelu senior znajdzie także wszystkie swoje e-recepty wraz zaleceniami lekarskimi, a jeżeli jeździ samochodem - przyda się usługa mPojazd. Zawarte w aplikacji informacje są odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz karty pojazdu.

Warto, aby seniorzy korzystali z tej aplikacji, dzięki czemu nie będą musieli pamiętać o noszeniu ze sobą wielu dokumentów. Więcej o aplikacji można przeczytać tutaj. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze sklepu z aplikacjami, który znajdziemy w swoim telefonie.

Smartfon pomaga w czasie pandemii

Jest jeszcze jedna ważna funkcja, z której mogą, a nawet powinny skorzystać osoby starsze. To właśnie dla nich zachorowanie na nowego koronawirusa wiąże się z największym ryzykiem.

Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja ProteGO Safe.

- Jej głównym zadaniem jest wysyłanie powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Dostaniemy taką informację, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jest jeden warunek - i ona i my musimy mieć zainstalowaną aplikacja ProteGO Safe. Dlatego tak ważne, aby korzystało z niej możliwie najwięcej osób - wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wraz z powiadomieniem dostaniemy podpowiedzi, co zrobić w takiej sytuacji. Ta aplikacja to nasza szansa na szybką reakcję i pomoc - dodaje szef MC.

Aplikacja jest bezpłatna i całkowicie bezpieczna. Wystarczy ją zainstalować, włączyć tzw. monitorowanie ryzyka, czyli Bluetooth, i w zasadzie można o niej zapomnieć. Aplikacja sama przypomni o sobie, gdy okaże się, że mieliśmy kontakt z wirusem. Co ważne otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że będziemy objęci kwarantanną.

Korzystasz z telefonu z systemem Android - pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

Korzystasz z telefonu z systemem iOS - pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Zobacz, jak działa aplikacja ProteGO Safe:

Smartfon także do rozrywki

Smartfon jest dużo łatwiejszy w obsłudze niż laptop. Nie trzeba znać funkcji rozmaitych przycisków, uczyć się, co wpisywać, w jakiej kolejności trzeba klikać poszczególne ikony, ani zapamiętywać haseł. W smartfonie można logować się za pomocą odcisku palca czy poprzez rozpoznawanie twarzy. Zazwyczaj jedyne hasło do zapamiętania to kilkucyfrowy PIN odblokowujący urządzenie po wyłączeniu.

Dzięki prostocie obsługi to właśnie na nowoczesnych telefonach dużo łatwiej korzystać z mediów społecznościowych. A to szansa na odnalezienie przyjaciół z dawnych lat, na stały kontakt z bliskimi, a także na oglądanie filmów czy słuchanie ulubionej muzyki. A to wszystko w jednym urządzeniu!

Jeśli nasza babcia bądź dziadek wciąż mają opory przed przejściem na inny rodzaj telefonu, warto przedstawić im wszystkie przytoczone przez nas argumenty i korzyści wynikające z użytkowania smartfona. Zaoferujmy seniorowi pomoc w wyborze modelu (lub podarujmy mu nieużywany już przez nas) i nauce pierwszych kroków z nowym aparatem, zarezerwujmy godzinę bądź dwie na spokojne wytłumaczenie sposobu jego obsługi.

"Moja babcia, tak jak pewnie wiele innych babć, trochę obawiała się nowych technologii" - komentuje nasza redakcyjna koleżanka Marta, wnuczka Zofii. "Na początku usiadłyśmy i przy herbacie spokojnie pokazałam jej, jak obsługiwać urządzenie. Po paru tygodniach nie chciała już słyszeć o powrocie do poprzedniego modelu. Razem założyłyśmy nawet konto na portalu społecznościowym, teraz babcia chwali się na nim koleżankom zdjęciami swojego ogródka. Jestem z niej dumna, bo jest dowodem, że nauka czyni mistrza!".

Zobacz, jak Marta Manowska, ambasadorka kampanii "ePolak potrafi!" realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK, przekonuje, dlaczego seniorzy powinni korzystać z internetu: 

Jak radzimy sobie z załatwieniem spraw urzędowych w czasie pandemii

Reklama