Reklama

Senior online. Jakie umiejętności i narzędzia przydają się najbardziej?

Załatwienie spraw urzędowych, kontakt z rodziną, oglądanie ulubionych programów o dowolnej porze – to wszystko jest dostępne dzięki internetowi. Wystarczy się przełamać i zacząć z niego korzystać, a z każdym dniem będzie coraz łatwiej. Przedstawiamy narzędzia i umiejętności, które przydadzą się seniorom.

Nigdy nie jest za późno, by zacząć korzystać z ogromnych możliwości, które daje nam internet. Coraz więcej seniorów przekonuje się, że to wcale nie jest trudne. Wystarczy zacząć się uczyć bez strachu, że np. zepsujemy sprzęt (wbrew pozorom nie tak łatwo cokolwiek w nim uszkodzić w trakcie zwykłego użytkowania).

Reklama

- Każdy może być e-Polakiem. Nie przeszkadza w tym ani wiek, ani to, jakie mamy umiejętności - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie bójmy się pytać. Dzieci i wnuki na pewno chętnie nam pomogą - dodaje.

Kopalnia przepisów

Zacznijmy od najprostszych umiejętności, a więc obsługi wyszukiwarki internetowej. Wpisując w pasek wyszukiwarki słowo, stwierdzenie, pytanie, wyświetli nam się mnóstwo wyników prowadzących do stron o interesującej nas tematyce. W ten sposób możemy na przykład wyszukiwać pomysły na obiad. Przykład? Wystarczy wpisać "dynia na obiad przepisy" i gotowe! Internet jest kopalnią, w której znajdziemy niemal nieskończona liczbę pomysłów na dania. Ale nie samym jedzeniem człowiek żyje...

Rozrywka

W internecie możemy sprawdzić program telewizyjny, ale też obejrzeć bezpłatnie i o dowolnej porze ulubione programy i seriale. Wystarczy wejść na stronę danego kanału. Nie musimy już się spieszyć na konkretną godzinę, kiedy emitowany jest nasz ulubiony serial. Dodatkowo Filmoteka Narodowa na stronie Ninateka udostępnia za darmo bogate zbiory filmów, które każdy senior pamięta z lat młodości. Znajdziemy tam filmy starsze i nowsze, popularne i niszowe, fabularne i dokumentalne. Dodatkowo możemy oglądać spektakle teatralne, opery, koncerty czy posłuchać audycji radiowych. Kiedy tylko mamy na to ochotę.

Bankowość elektroniczna

Ważnym narzędziem, które pozwoli w szybki sposób sprawdzić stan konta, opłacić rachunki bez konieczności wizyty na poczcie, zrobić zakupy przez internet, a także założyć profil zaufany, dzięki któremu załatwimy sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, jest bankowość elektroniczna. Konto online przypisane jest do rachunku prowadzonego w banku, wystarczy poprosić naszego opiekuna bankowego, by dał nam do niego dostęp. Warto również pobrać na telefon bardzo łatwą w obsłudze aplikację banku. Podobnie jak karta płatnicza, również aplikacja jest zabezpieczona PIN-em, dlatego nie musimy się obawiać, że ktoś może uzyskać dostęp do naszego konta. Nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie. Zanim zrobimy internetowy przelew, sprawdźmy czy dana strona jest godna zaufania i czy nic nie budzi naszych podejrzeń. Jeśli cokolwiek jest nie tak, lepiej poradzić się bliskich.

Zakupy online

Po co dźwigać zakupy z marketu, kiedy można zamówić je do domu? Kurier wniesie nawet ciężkie zgrzewki wody mineralnej. Zamawiać możemy nie tylko produkty spożywcze, sprzedaż internetowa rozwinęła się tak bardzo, że przez internet można kupić niemal wszystko: od książek, czasopism, ubrań czy mebli, aż po nietypowy asortyment niedostępny w naszych pobliskich sklepach. Dodatkowo kupując przez internet, często zapłacimy mniej niż w sklepie stacjonarnym. Warto szukać okazji właśnie w sieci i porównywać oferty. Trzeba również wiedzieć, że każdy przedmiot nabyty przez internet możemy zwrócić w ciągu 14 dni od momentu otrzymania towaru bez konieczności podawania przyczyny. Przed zakupem sprawdź regulamin sklepu oraz koszty dostawy. Najlepiej korzystać ze sprawdzonych sklepów - zapytaj o nie rodzinę lub znajomych. 

Sprawy urzędowe

Bardzo istotną kwestią dla seniorów jest również możliwość załatwienia wszelkich spraw urzędowych przez internet. Wymiana zgubionego dowodu osobistego, podanie w ważnej dla nas sprawie czy wniosek o wypłatę emerytury - wszystko to można załatwić bez konieczności wizyty w urzędzie. Na stronie GOV.pl znajdziemy instrukcję z wyjaśnieniem krok po kroku, jak złożyć dany wniosek. To wcale nie jest trudne, wystarczy założyć profil zaufany, który jest elektronicznym odpowiednikiem naszego podpisu. Można zrobić to za pomocą bankowości elektronicznej. Bezpłatnie i bez wychodzenia z domu.

Komunikacja z najbliższymi

Wnuki mieszkają za granicą? Najlepsza przyjaciółka wyjechała do Kanady? Nie musimy płacić wysokich rachunków za rozmowy telefoniczne. Każdy senior z pewnością poradzi sobie z obsługą internetowych komunikatorów. Dzięki nim możemy do siebie dzwonić i nie tylko usłyszeć rozmówcę, ale również go zobaczyć! Możemy także przesyłać sobie zdjęcia oraz wiadomości tekstowe. To bardzo przydatne narzędzia, które jeszcze większą popularność zyskały w dobie trwającej pandemii, kiedy niestety zmuszeni jesteśmy do ograniczenia kontaktu z najbliższymi, szczególnie z osobami starszymi. Dzięki komunikatorom będziesz w stałym kontakcie z bliskimi.

W stawianiu pierwszych kroków w internecie z pewnością z chęcią pomogą wnuki i dzieci. Warto również poznać kampanię "e-Senior potrafi!" i obejrzeć serię filmów z seniorami z "Sanatorium miłości".

- Starsze osoby są przyzwyczajone, że aby coś załatwić trzeba wyjść z domu. A tak naprawdę można wszystko załatwić w domu, z kubkiem kawy obok. Wystarczy usiąść, wziąć głęboki oddech, otworzyć komputer, przełamać się i zrobić pierwszy krok. To prostsze i bardziej intuicyjne, niż nam się wydaje - przekonuje Marta Manowska, ambasadorka kampanii "e-Polak potrafi!".

Posłuchajcie, jak internet zmienił życie Władysławowi Balickiemu, Wiesławie Judek i Iwonie Mazurkiewicz. Filmy można obejrzeć na stronie: https://www.gov.pl/web/epolakpotrafi/jakosc-zycia/

Mamy też dobre wieści dla bliskich seniorów, którzy chcieliby wesprzeć ich w poznaniu cyfrowego świata. Możecie to zrobić biorąc udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. Wystarczy, że napiszecie, czego w życiu nauczyła Was bliska osoba starsza, a czego Wy chcecie nauczyć ją w internecie. Do wygrania są laptopy dla seniorów. Szczegóły na stronie: www.gov.pl/web/epolakpotrafi/konkurs

Macie czas do 19 października!

 

Reklama