Reklama

PIT 2020. Co możesz załatwić przez internet?

W tym roku, zresztą podobnie jak w latach ubiegłych, formularz podatkowy PIT możemy dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście, korespondencyjnie lub przez internet, korzystając z komputera, tabletu czy smartfonu. Deklarację podatkową za ubiegły rok złożymy w odpowiedniej, przeznaczonej do tego aplikacji (e-Deklaracje Desktop), za pośrednictwem elektronicznego formularza przygotowanego przez Ministerstwo Finansów lub za pomocą usługi Twój e-PIT dostępnej na portalu podatkowym podatki.gov.pl

Rozlicz swój PIT przez internet

Zeznanie podatkowe możemy złożyć przez internet, logując się na stronie systemu Twój e-PIT. Swoją tożsamość potwierdzimy na dwa sposoby. Pierwszy, odrobinę bardziej skomplikowany, wymaga przygotowania danych identyfikacyjnych, które pozwolą nam potwierdzić swoją tożsamość. Składa się na nie pięć elementów: numer PESEL (lub numer NIP), data urodzenia, imię i nazwisko, a także wysokość przychodu uzyskanego w 2018 i 2019 roku (system poprosi nas o podanie przychodu z PIT-11 lub PIT-8C). Procedurę tę można uprościć, logując się do systemu podatkowego Twój e-PIT za pomocą profilu zaufanego, który założymy w kilku prostych krokach, powtarzając czynności opisane na tej stronie internetowej lub kierując się podpowiedziami zawartymi w filmach instruktażowych emitowanych od jakiegoś czasu przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wystąpili w nich, jak dotąd, popularny aktor - Michał Czernecki, oraz Marta Manowska - prowadząca wielu lubianych programów telewizyjnych.

Reklama

Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji profil zaufany to najwygodniejszy i najszybszy sposób na sprawdzenie swojego zeznania podatkowego. Wielu Polaków uważa tak samo.

- To świetny czas dla profilu zaufanego. Przez pierwszych 10 dni od udostępnienia e-PITów założyło go niemal 210 tysięcy osób. W sumie korzysta z niego niemal 5,3 miliona Polaków. Rok temu było ich ponad 2,5 miliona mniej - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W ubiegłym roku przez pierwsze 10 dni od opublikowania e-PITów profil zaufany założyło dokładnie 190 357 osób. Korzystają z niego do dziś. PZ jest bowiem ważny przez 3 lata i nie ma potrzeby zakładania go co roku.

Jak założyć profil zaufany? Możesz zrobić to przez internet

- Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PIT-u to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. PZ to także najprostszy sposób zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystania z usług e-administracji - wylicza szef MC. - Mając profil zaufany od ręki złożymy wniosek o dowód osobisty, zgłosimy narodziny dziecka, sprawdzimy punkty karne, a nawet zameldujemy się. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Przez internet - dodaje minister Marek Zagórski.

W tym roku możemy złożyć przez internet następujące formularze podatkowe: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. To jednak nie wszystko. Drogą elektroniczną możemy również dostarczyć do urzędu skarbowego wiele innych zeznań: deklarację podatku VAT, deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, a także formularze PIT-16, PIT-16A, PIT-19A oraz PIT-28.

Korzyści dla podatnika

Możliwość rozliczenia deklaracji podatkowej przez internet wiąże się z szeregiem korzyści. Jakich? Zacznijmy od tego, że PIT złożony drogą elektroniczną zostaje przekazany do urzędu skarbowego natychmiast po jego wprowadzeniu do systemu, co skraca czas oczekiwania na potencjalny zwrot nadpłaconego podatku z trzech miesięcy do zaledwie 45 dni (w wielu sytuacjach urzędy zwracają jednak nadpłacony podatek w jeszcze krótszym terminie). Skąd bierze się ta różnica? Przede wszystkim stąd, że danych zawartych w formularzu urzędnik nie musi wprowadzać do systemu ręcznie, jak nadal dzieje się w przypadku tradycyjnych, drukowanych formularzy.

Składając formularz PIT drogą elektroniczną oszczędzamy także mnóstwo czasu. Wszystkie druki wypełnia się przecież szybko, sprawnie i wygodnie na komputerze, tablecie czy smartfonie. Przygotowanych w ten sposób formularzy (i załączników do nich) nie trzeba po wypełnieniu kompletować i osobno podpisywać. Elektroniczne deklaracje podatkowe to jednak nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo: zeznania wprowadzone do systemu otrzymują specjalny, cyfrowy klucz - zwany urzędowym poświadczeniem odbioru (UPO) - który potwierdza ich złożenie w urzędzie skarbowym.

Poszczególne informacje zawarte w formularzach PIT przechowywane są ponadto w postaci cyfrowej, co pozwala zupełnie wyeliminować czynnik ludzki, będący przecież częstą przyczyną błędów lub pomyłek. Mówiąc krótko: cyfrowa postać dokumentów wprowadzanych do systemu podatkowego sprawia, że znika ryzyko ich przypadkowej modyfikacji na kolejnych etapach ich przetwarzania przez urząd skarbowy.

Kochamy podatki

Możliwość składania przez Internet deklaracji podatkowych (PIT) jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych e-usług. W ubiegłym roku, kiedy Ministerstwo Finansów po raz pierwszy uruchomiło usługę e-PIT, skorzystało z niej prawie 7 milionów osób! W sumie, każdego roku kilkanaście milionów Polaków z fiskusem rozlicza się online.

- Popularność tego rodzaju usług potwierdzają nasze badania, które przeprowadziliśmy w ramach projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Składanie online deklaracji podatkowych to najczęściej wykorzystywana usługa elektroniczna. Zna ją 83% zbadanych przez nas internautów, natomiast korzystało z niej 53%. Niemal każdy (92%) ocenia realizację tej usługi dobrze lub zdecydowanie dobrze - dodaje szef MC.

Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji - Wy też ją tak ocenicie, kiedy logując się skorzystacie z profilu zaufanego.

QUIZ: Smartfony i aplikacje. Ile o nich wiesz?

Reklama