Reklama

Kupiłeś mieszkanie? O tych formalnościach musisz pamiętać!

Proces kupowania mieszkania jest dość skomplikowany. To nie tylko wybór lokalizacji czy przeglądanie setek ofert sprzedaży, ale także spotkania z agentami nieruchomości oraz stres związany z tym, czy bank pozytywnie rozpatrzy wniosek kredytowy. Wreszcie po wielu miesiącach zmagań kupujesz wymarzone gniazdko. Jakich formalności musisz dopełnić i które z nich załatwisz bez wychodzenia z domu?

Według wstępnych danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny, w okresie styczeń - październik 2019 roku oddano do użytkowania 164,6 tysiące mieszkań. Polacy zdecydowanie wybierają mieszkania o średnim metrażu. Aby je kupić, najczęściej musimy zaciągnąć kredyt. Przed wizytą w banku warto sprawdzić w internecie czy przysługuje nam możliwość dofinansowania zakupu od państwa.  Program "Mieszkanie dla młodych" to szansa dla młodych ludzi, którzy chcą kupić nieruchomość na rynku wtórnym lub pierwotnym.

Przed odbiorem kluczy...

Reklama

Po zakupie mieszkania koncentrujesz się na rozmyślaniu, jak urządzisz swoje własne cztery kąty. Na pamięć znasz asortyment wszystkich marketów budowlanych, wieczory upływają na przeglądaniu katalogów sklepów meblowych. Czy teraz już możesz odpocząć?

Po zakupie i odebraniu kluczy ciąży nad tobą kilka formalności, o których trzeba pamiętać. Sprawdź co jeszcze musisz zrobić, aby móc spać spokojnie.

Wizyta w urzędzie

Rozpoczynając formalności warto zacząć od zameldowania się. Przepisy informują, że powinniśmy zgłaszać każdą zmianę adresu zamieszkania na pobyt czasowy lub stały. Jak szybko powinniśmy się zameldować? Do 30 dnia przebywania w nowym miejscu.

Aby to zrobić nie musisz opuszczać progu nowego mieszkania. Możesz to załatwić przez internet.  - Do zameldowania się potrzebny jest przede wszystkim jest profil zaufany - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Przygotujmy także skan dokumentu świadczącego o tym, że jesteśmy właścicielami mieszkania. To może być odpis z księgi wieczystej albo wyciąg z działów I i II księgi wieczystej, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu - dodaje szef MC.

Co daje nam zameldowanie? Wiele gmin i miast oferuje zameldowanym, a więc płacącym podatki w danym mieście, specjalne zniżki na bilety komunikacji miejskiej czy znacznie tańszy wstęp do muzeów czy innych instytucji kultury. Bez zameldowania tracimy także możliwość wykupienia dostępu do strefy płatnego parkowania. Jest to także opcja korzystna dla rodzin z dziećmi. Zameldowanie w danym rejonie to dodatkowe punkty podczas rekrutacji do żłobka czy przedszkola.

Jak to zrobić przez internet? Wystarczy na portalu www.gov.pl wybrać kategorię "Meldunek i wybory", a w niej e-usługę Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące i już możemy przystąpić do wypełniania wniosku. Przygotuj odpowiednie dokumenty. Co może się przydać? W zależności od wybranej usługi powinieneś mieć przy sobie skany dokumentów potwierdzających tytuł prawny do lokalu czy skany pełnomocnictw.

Nie musisz martwić się o to, że źle zaadresujesz swój wniosek. System automatycznie wybiera odpowiedni urząd na podstawie wprowadzonego przez użytkownika adresu. Jak szybko możesz liczyć na potwierdzenie zameldowania? W przypadku, gdy prawidłowo dołączyłeś potrzebne dokumenty - urzędnik od razu po otrzymaniu zgłoszenia może zatwierdzić twoją prośbę.

- Usługa jest bezpłatna. Nie musimy także płacić za zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Jedynie dokument potwierdzający zameldowanie na pobyt czasowy wymaga wniesienia opłaty w wysokości 17 złotych - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mamy także możliwość zameldowania innej osoby, jeżeli posiadamy odpowiednie pełnomocnictwo.

Księgi wieczyste

Zakup mieszkania to także konieczność złożenia wpisu do ksiąg wieczystych. Formalności te trzeba załatwić w sądzie. Na szczęście formularze możesz ściągnąć z internetu i wypełnić je na miejscu. Aby proces przebiegał sprawnie przygotuj także dowód osobisty oraz dokumenty, które poświadczą prawo do przysługującego ci lokalu. Pamiętaj, aby były to oryginalne wersje, a nie kopie! Jeżeli kupujesz nowe mieszkanie, przed dokonaniem wpisu musisz założyć księgę wieczystą. Czy wszystkiego musisz dokonywać sam? Na szczęście nie. Wszelkie te formalności możesz zgłosić notariuszowi.

Kilka drobiazgów

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym musisz pamiętać o tym, aby przepisać dotychczasowe umowy z dostawcami energii elektrycznej i gazu. Możesz także zmienić dostawców prądu i gazu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Nowe miejsce zamieszkania wymaga także poinformowania różnego rodzaju instytucji o zmianie adresu. Aktualizacji danych noże wymagać nie tylko bank, ale także twoje miejsce pracy czy też uczelnia.

Reklama