Reklama

Druga młodość, czyli co seniorzy mogą robić w internecie?

Coraz więcej osób korzysta regularnie z internetu. Trend ten dotyczy także seniorów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku ponad 33 procent osób pomiędzy 65. a 74. rokiem życia robiło to regularnie. Co mogą robić w sieci?

Zakupy za jedno kliknięcie

W podeszłym wieku wyjście na zakupy może stanowić prawdziwe wyzwanie. Zejście po schodach, dotarcie do pobliskiego supermarketu i wniesienie sprawunków na górę może okazać się dużym wysiłkiem. Bliska rodzina nie zawsze dysponuje czasem, by regularnie pomagać bliskiemu. Na szczęście wiele sklepów internetowych posiada opcję dostawy aż pod same drzwi. Nie trzeba martwić się ciężarem zapasów - wszystko zostanie wniesione do mieszkania przez pracownika sklepu. Opłaty można dokonać za pomocą karty płatniczej podczas odbioru towaru lub przelewem podczas składania zamówienia.

Reklama

Dużo łatwiejsze są nie tylko zakupy spożywcze. Za pomocą sieci możliwe jest przecież kupienie wszelkiego rodzaju towarów - od książek, przez kosmetyki, aż po ubrania czy akcesoria związane z wszelakimi hobby. Tego rodzaju udogodnienia zostawiają seniorowi dużo więcej czasu na przyjemności - spotkania ze znajomymi czy rozpieszczanie wnuków.

e-Senior potrafi! Odc. 1 - Informacja i rozrywka

Emerytura już nie od listonosza

Hasło "listonosz" rzucone zza drzwi często oznacza nadejście oczekiwanego momentu: na seniora czeka wypłata emerytury. Trzymanie dużej ilości pieniędzy w domu jest jednak niebezpieczne. Dużą przewagę w tym względzie ma bankowość elektroniczna: posiadacz konta ma nieustającą kontrolę nad swoim majątkiem i dotychczasowymi wydatkami. Jednocześnie aplikacje bankowe umożliwiają nie tylko śledzenie historii swoich zakupów, ale także tworzenie lokat oraz kont oszczędnościowych.

Dzięki przelewom internetowym w szybki sposób można opłacić rachunki. - Większość banków umożliwia ustawienie stałej opcji polecenia zapłaty, rachunki więc płacą się same. To duża wygoda dla starszej osoby, która nie musi w ten sposób pamiętać o wielu rzeczach. Dzięki posiadaniu internetowego konta bankowego możemy także opłacić zakupy, czy taksówkę.

Do urzędu!

Posiadanie internetowego konta bankowego pozwala także na bezproblemowe założenie profilu zaufanego. "Na co mi to?" - może zapytać senior. Przekonanie go do skorzystania z tego narzędzia nie powinno być trudne. Ułatwia ono bowiem wiele czynności urzędowych, jak przykładowo złożenie wniosku o nowy dowód osobisty, dopisanie do spisu wyborców czy uzyskanie odpisów aktów stanu cywilnego. Dzięki PZ można je załatwiać siedząc wygodnie na kanapie zamiast stania w kolejkach. Profil zaufany założymy na stronie www.pz.gov.pl. Swoją tożsamość potwierdzimy albo logując się do bankowości elektronicznej, albo stawiając osobiście w jednym z punktów potwierdzających dostępnych na terenie całego kraju.

Ochrona zdrowia pomyślana na nowo

Podeszły wiek często wiąże się z wieloma dolegliwościami. Znaczna część chorób wymaga częstych wizyt u lekarza czy regularnego przyjmowania leków. Bolączką seniorów bywają zgubione recepty, zapomniane zalecenia lekarskie co do zażywania czy przegapione terminy wizyt lekarskich.

Dzięki aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji mObywatel można mieć swoje e-recepty w telefonie. Aplikacja jest w pełni bezpieczna i bezpłatna. Można ją pobrać ze sklepu, którego ikonę znajdziemy na ekranie naszego telefonu. W smartfonach z systemem Android sklep to Google Play. W telefonach z systemem iOS - App Store.

- E-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować aplikację mObywatel. Znajdziemy tam także m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich - tłumaczy szef MC.

Porozmawiaj z całym światem

Coraz rzadziej spotyka się seniorów mieszkających wraz ze swoimi dziećmi i wnukami. Młodzi ludzie chętniej wyprowadzają się do innych miast, a nawet za granicę. Na szczęście dzięki komunikatorom internetowym codzienne rozmowy nie stanowią większego problemu. Wnuki mogą nie tylko regularnie korespondować z dziadkiem czy babcią, ale także prowadzić wideorozmowy z dowolnego miejsca na świecie.

e-Senior potrafi! Odc. 2 - Kontakt z bliskimi - obejrzyj instruktaż.

Media społecznościowe sprzyjają także nawiązywaniu nowych i podtrzymywaniu starych znajomości. Konto w popularnym serwisie pomoże odnaleźć przyjaciół ze szkolnej ławy i na bieżąco pozostać z tym, co u nich słychać, a może nawet umówić się na wspólną kawę. Wciąż świetnie mają się także fora i grupy tematyczne, w których można porozmawiać z osobami o podobnych zainteresowaniach. Babcia czy dziadek są sceptyczni jeśli chodzi o internetowy kontakt? Pomóżmy im założyć konto, wytłumaczmy działanie serwisu czy komunikatora i pokażmy, że wiele z ich kolegów i koleżanek już tam jest i świetnie sobie radzi.

Jak założyć profil zaufany? Możesz zrobić to przez internet

Aplikacje do wszystkiego

Dostęp do internetu umożliwia seniorom także oglądanie ulubionych filmów, programów telewizyjnych czy seriali. Przegapiony odcinek nie jest już wielka tragedią - w większości przypadków można go bowiem odnaleźć online. Na zakupy z papierową listą, a po przesyłkę na pocztę z dowodem? Niekoniecznie! Dzięki wielu aplikacjom, które można znaleźć w sieci codzienność może być znacznie łatwiejsza. Listę zakupów można utworzyć i udostępnić osobom, z którymi senior mieszka, i dzięki temu uniknąć kupowania zbędnych rzeczy. W sieci szybko sprawdzimy np. rozkład jazdy, adres poszukiwanej placówki czy godziny otwarcia sklepu.

Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji - nigdy nie jest za późno, by zacząć internetową przygodę. Więcej informacji na stronie www.gov.pl/epolakpotrafi.

SONDAŻ: Co najczęściej załatwiamy przez Internet?

Reklama