Reklama

Bądź blisko z bliskimi, czyli o zaletach komunikacji przez internet

Nowe technologie zbliżyły ludzi i sprawiły, że nawet największe dystanse przestały przerażać. Internet jest dziś oknem na świat dla wielu z nas: pozwala być razem nawet wtedy, gdy z różnych powodów jesteśmy od siebie oddaleni. Jeszcze mocniej przekonaliśmy się o tym podczas pandemii koronawirusa, od początku której częściej niż zwykle kontaktujemy się ze swoimi bliskimi za pomocą komunikatorów internetowych czy aplikacji do wideorozmów.

Internet - morze możliwości

Internet pozwala nam dziś nie tylko założyć konto w banku, zrobić zakupy z dostawą do domu, zarezerwować wizytę u lekarza lub skorzystać z medycznej teleporady, ale także obejrzeć film, spektakl teatralny czy koncert ulubionego artysty. Możliwości jest bez liku, a ograniczeniem są tylko nasze potrzeby i wyobraźnia.

Reklama

Taki stan rzeczy nie powinien być dziś dla nikogo zaskoczeniem. Internet już dawno trafił przecież pod strzechy. Według raportu "Polska w liczbach 2019", opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, dostęp do niego ma w tej chwili nieco ponad 84% wszystkich polskich gospodarstw domowych (szacuje się, że z internetu korzysta dziś w sumie ok. 3,5 mld osób na całym świecie). Dzięki temu utrzymanie stałego kontaktu z bliskimi czy nawiązywanie nowych znajomości przestało być wyzwaniem.

- Internet, szczególnie dla starszych osób, może być realną pomocą w codziennym życiu - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Poza wieloma zaletami, takimi jak możliwość załatwiania za jego pośrednictwem spraw urzędowych, opłacenia rachunków czy zrobienia zakupów, pomaga też walczyć z samotnością - dodaje.

Internet łączy ludzi

Jeśli chcemy odnowić stare znajomości, ale nie wiemy, gdzie szukać przyjaciół z dawnych lat (lub brak nam pomysłu, jak do nich dotrzeć), najlepszym rozwiązaniem może się okazać internet. To właśnie za jego pomocą możemy odnaleźć zaginionych lub zapomnianych członków rodziny czy dotrzeć do szkolnej sympatii, z którą nie widzieliśmy się przez długie lata. Taka historia przydarzyła się pani Helenie, kresowiaczce, która trafiła na Dolny Śląsk w latach 50. XX w. Internet pomógł jej odnaleźć przyjaciół ze szkolnej ławy, z którymi kontakt utraciła zaraz po wojnie. Dziś prowadzi z nimi ożywioną korespondencję. Czasami umawia się też na wideorozmowy, które potrafią niekiedy trwać długie godziny.

Dzięki internetowi wielu z nas zyskało szansę na pokonanie samotności. Ludzie zawierają dziś online nowe znajomości, angażują się w życie społeczne i towarzyskie, biorą udział w wielu interesujących inicjatywach. Sieć i nowe technologie stwarzają o wiele więcej możliwości kontaktu z drugą osobą niż niegdyś zwykłe telefony. Za pośrednictwem internetu czy smartfona można nie tylko słyszeć, ale także widzieć swojego rozmówcę, i to niezależnie od tego, gdzie się on w danej chwili znajduje. Wideorozmowy da się nawiązywać zarówno z osobami, które mieszkają z nami po sąsiedzku, jak i z ludźmi, którzy żyją na drugim krańcu świata.

Zobacz rozmowę Marty Manowskiej z Władysławem Balickim o komunikacji przez internet:

- Każdy może być e-Polakiem. Ani wiek, ani internetowe umiejętności nie mają tu żadnego znaczenia. W razie problemów i niejasności, pytajmy młodszych członków rodziny. Na pewno pomogą! Warto - choćby metodą prób i błędów - przekonać się do internetu. Szybko zdamy sobie sprawę, że to nic trudnego - mówi Marta Manowska, ambasadorka kampanii "e-Polak potrafi!".

Zostań e-Polakiem!

Aby korzystać z dobrodziejstw internetu, wcale nie trzeba wydawać fortuny. Za stały, szerokopasmowy dostęp do jego zasobów trzeba dziś w większości przypadków zapłacić naprawdę niewiele. Możliwości internetu są za to nieograniczone. Stanowi on nieprzebraną skarbnicę różnego rodzaju treści. Znajdziemy w nim książki, artykuły, poradniki, filmy i muzykę, a nawet transmisje na żywo z wydarzeń organizowanych w najodleglejszych zakątkach świata.

Zobacz rozmowę Marty Manowskiej z Wiesławą Judek o korzystaniu z kultury i rozrywki przez internet:

Dostęp do zasobów internetu uzyskamy ponadto za pośrednictwem prawie każdego urządzenia elektronicznego wyposażonego w czytelny ekran. Zupełnie wystarczający będzie już nawet zwykły smartfon czy tablet. Oczywiście laptop lub komputer stacjonarny również pozwoli nam z powodzeniem korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sieci. To, po jaki sprzęt zdecydujemy się sięgnąć, zależy więc od naszych preferencji.

Oprócz rozrywki i komunikacji internet pomoże nam także w załatwianiu spraw urzędowych. Tak, wnioski również można składać online. Wystarczy wejść na stronę gov.pl i wybrać z listy spraw tę, która nas interesuje. Przed złożeniem wniosku trzeba założyć profil zaufany, który będzie naszym elektronicznym podpisem. Na szczęście profil też założymy bez wychodzenia z domu, przez internet.

Zobacz rozmowę Marty Manowskiej z Iwoną Mazurkiewicz o załatwianiu spraw urzędowych przez internet:

Na koniec jeszcze jedna, ważna uwaga. Korzystając z internetu pamiętajmy koniecznie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwracajmy baczną uwagę, jakie pliki pobieramy i z kim prowadzimy korespondencję (nie otwierajmy też załączników z wiadomości od nieznanych nadawców). Nie udostępniajmy także osobom trzecim swoich danych wrażliwych (PESEL, numer dowodu osobistego itp.) i haseł. Informacji tych pilnujmy jak oka w głowie - dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek.

Nie bójmy się także pytać innych o radę - bliscy biegli w sprawach internetowych na pewno chętnie wyjaśnią wszystko, co w internecie niezrozumiałe i budzące obawy.

 

Więcej praktycznych wskazówek znaleźć można na stronie kampanii "e-Polak potrafi".

Reklama