Reklama

Zachowaj zdrowie na wakacjach, czyli po co komu karta EKUZ i jak ją dostać?

Letnie miesiące to czas wzmożonych wyjazdów urlopowych. Bogate oferty biur podróży i przystępne ceny powodują, że coraz częściej decydujemy się na podróże za granicę. Kwestia ubezpieczenia zdrowotnego to jedna z najważniejszych spraw, o które powinniśmy zadbać przed wyjazdem. Jedną z usług ułatwiających uzyskanie dostępu do służby zdrowia za granicą jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Co to jest i jak ją zdobyć?

Co to za karta?

Karta EKUZ to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świad­czeń zdrowotnych w czasie pobytu za granicą. Wybrane usługi medyczne pokrywane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Kraje, które objęte są działaniem karty to państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Zakres pokrycia kosztów

Reklama

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego powinna znaleźć się w bagażu każdego wczasowicza wypoczywającego na terenie UE. Jej wyrobienie jest bezpłatne, a prawo do korzystania przysługuje każdej osobie uprawnionej do opieki medycznej w Polsce.

Zanim jednak skorzystamy z zagranicznej służby zdrowia warto sprawdzić jaki jest zakres finansowania usług przez NFZ w danym kraju. Nie każde świadczenie jest nieodpłatne. Karta jest dowodem na uprawnienia do bezpłatnej opieki medycznej w Polsce. Po jej okazaniu za granicą zostaniemy rozliczeni dokładnie tak, jak obywatel danego kraju (np. obywatel Niemiec za pobyt w szpitalu płaci 10 euro dziennie, takim sam koszt poniesie obywatel RP, który trafi do niemieckiego szpitala i okaże kartę EKUZ).

Bez wychodzenia z domu

- Przed wyjazdem wiele spraw możemy załatwić przez Internet - począwszy od rezerwacji hotelu czy biletów, po zakup walizki. Jedną z takich spraw jest również Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Powinna znaleźć się w bagażu wszystkich, którzy będą odpoczywać na terenie Unii Europejskiej - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

O uzyskanie Karty należy wnioskować w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Nie trzeba jednak składać wniosku osobiście. Można to zrobić przez internet. W jaki sposób?

Po pierwsze należy posiadać profil zaufany. Po drugie wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i tam w sekcji "wyjazd za granicę" wybrać opcję "Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)". Dalsze postępowanie to wybór pozycji "przez ePUAP", zalogowanie się profilem zaufanym, zaznaczenie celu wyjazdu (turystycznie/w celach edukacyjnych/zarobkowo), zaadresowanie do właściwego oddziału NFZ oraz decyzja o sposobie odbioru (osobiście lub pocztą).

Czas oczekiwania na wyrobienie karty wynosi od 3 do 5 dni roboczych. Należy pamiętać, że w okresie wakacyjnym może on ulec zmianie z uwagi na dużą ilość złożonych wniosków.

Profil zaufany - co to takiego?

Profil zaufany, który potrzebny jest do złożenia wniosku, to narzędzie pozwalające na rozwiązywanie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dowiedz się jak założyć profil zaufany.

Czas przydatności

Od 1 czerwca 2019 roku wydłużył się okres, przez jaki ważna jest karta EKUZ. Różnica jest spora - wcześniej trzeba było odnawiać ją co rok. Teraz osoby opłacające składki otrzymują dokument ważny przez 3 lata, natomiast osoby studiujące oraz emeryci - aż 5 lat.

Dodatkowe ubezpieczenie

Należy pamiętać, że dokument wydawany przez NFZ jest honorowany tylko w placówkach publicznych. Stanowi bardzo dobre zabezpieczenie w razie nagłej choroby czy wypadku. Warto jednak mieć na uwadze, że opieka zdrowotna w kurortach turystycznych często ogranicza się tylko do miejsc świadczących opiekę medyczną prywatnie, dlatego dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pozwoli znacznie poszerzyć zakres usług medycznych.

QUIZ: Ile wiesz na temat Internetu?

Reklama