Reklama

Wybierasz się na urlop? Sprawdź, co załatwisz dzięki e-usługom - sondaż

Choć szkolne wakacje dobiegają powoli końca, to wielu z nas wciąż ma jeszcze urlop przed sobą. Taki wyjazd wiąże się zwykle z mnóstwem przygotowań. Na szczęście od jakiegoś czasu Polacy przynajmniej część spraw związanych z podróżą mogą załatwić przez internet. Jakie urzęwo-administracyjne formalności, których należy dopilnować przed urlopem, uregulujemy online?

Aplikacja mObywatel

Wyjeżdżając na urlop warto zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację mObywatel. To nasz wirtualny portfel na dokumenty, w którym znajdziemy m.in.: mTożsamość (odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego), mPojazd (dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu), mLegitymacje szkolną i studencką.

Reklama

W podróży najbardziej przyda nam się mTożsamość. Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie tradycyjnego dowodu osobistego - przy zameldowaniu w hotelu, odbieraniu przesyłki na poczcie, w wypożyczalni sprzętu sportowego bądź w pociągu, w trakcie kontroli biletów. Aplikacja mObywatel zawiera także nasze eRecepty oraz przewodnik "Polak za granicą". Ponadto znajdziemy w niej podręczny zestaw wytycznych i zaleceń dotyczących koronawirusa. Każda z tych usług może nam się przydać w czasie podróży.

Sprawdź liczbę punktów karnych

Jeśli na wakacje jedziemy samochodem, koniecznie sprawdźmy, ile punktów karnych zgromadziliśmy na swoim koncie. Możemy to zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu i bez konieczności wizyty na komisariacie. Wystarczy, że na portalu GOV.pl skorzystamy z e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne". Baza danych, w której gromadzone są nasze punkty karne, aktualizowana jest raz dziennie.

- To jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. Polacy skorzystali z niej prawie 330 tys. razy. - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Niebawem będzie można ją znaleźć także w aplikacji mObywatel, gdzie pojawi się wraz z mPrawem Jazdy - zapowiada szef MC.

Sprawdź online swoje punkty karne. e-Polak potrafi! - obejrzyj spot.

Zawnioskuj o dowód osobisty dla dziecka

Przed wakacyjnym wyjazdem koniecznie sprawdźmy także ważność naszego dowodu osobistego. A może powinniśmy wyrobić dowód naszemu dziecku? Na szczęście można to zrobić szybko, bez wychodzenia z domu i oczekiwania w kolejce w urzędzie.

Aby wniosek o dowód osobisty dla nas bądź dziecka był ważny, musimy dołączyć do niego zdjęcie. Możemy je, na szczęście, zrobić w domu, musi ono jednak spełniać kilka wytycznych. To, czy dowód osobisty jest już gotowy, sprawdzimy przez internet. Dokument musimy odebrać osobiście, w urzędzie, który wskazaliśmy w złożonym wniosku. Jeśli nasze dziecko nie ukończyło jeszcze 5. roku życia, dowód osobisty wolno nam odebrać bez jego udziału. W innym przypadku w urzędzie musimy pojawić się wraz z dzieckiem, dla którego przygotowano dokument. Nastolatki, które ukończyły 13. roku życia mogą odebrać swój dowód bez "asysty" rodzica.


Sprawdź stan autobusu, którym podróżujesz

Przez internet sprawdzimy także, czy autokar, którym na wakacje lub wycieczkę będzie podróżowało nasze dziecko bądź my, jest bezpieczny. Usługa jest oczywiście bezpłatna. Aby z niej skorzystać, wystarczy tylko odwiedzić stronę serwisu Bezpieczny Autobus i w odpowiednim polu wprowadzić numer rejestracyjny interesującego nas pojazdu. E-usługa korzysta z danych zgromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - można być zatem pewnym, że uzyskane informacje będą wiarygodne i aktualne. Za pomocą tej e-usługi sprawdzimy także, czy dany autokar posiada ważne badania techniczne, ubezpieczenie OC, nie jest kradziony (lub wyrejestrowany) i ilu pasażerów może jednorazowo pomieścić na swoim pokładzie.

Warto odwiedzić portal gov.pl, gdzie znajdziemy mnóstwo usług, które szybko i bez problemu załatwimy przez internet.

Jak radzimy sobie z załatwieniem spraw urzędowych w czasie pandemii

Reklama