Reklama

Prawo jazdy w telefonie – co trzeba wiedzieć?

Użytkownicy bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel mają już od jakiegoś czasu dostęp do wirtualnych wersji tradycyjnych dokumentów: dowodu osobistego (usługa mTożsamość), dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu (usługa mPojazd), a także mLegitymacji szkolnej i mLegitymacji studenckiej. Już niedługo – 5 grudnia – dołączy do nich mPrawo jazdy.

Prawo jazdy zawsze przy sobie

Prawo jazdy w telefonie to kolejne cyfrowe udogodnienie. Najpierw zlikwidowano obowiązek wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Po dwóch latach przyszła wreszcie pora na to, aby zrobić następny krok. - Już od 5 grudnia będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu i korzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Reklama

To świetna wiadomość dla wszystkich zapominalskich. Do tej pory przepisy zabraniały bowiem poruszania się samochodem bez prawa jazdy w kieszeni czy schowku.

Kierowcy, którzy zainstalują na swoim smartfonie aplikację mObywatel, od 5 grudnia nie będą się już musieli martwić, że w razie stłuczki lub kontroli drogowej za roztargnienie przyjdzie im słono zapłacić. Dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdu będą zapisane w postaci cyfrowej w pamięci ich telefonu. Usługa mPrawo Jazdy pozwoli również zmotoryzowanym błyskawicznie sprawdzić liczbę punktów karnych zebranych za różnego rodzaju przewinienia drogowe (ich bilans można jak na razie skontrolować na stronie gov.pl).

mPrawo Jazdy i mPojazd - jak to działa?

Choć dostęp do cyfrowej wersji prawa jazdy użytkownicy mObywatela uzyskają dopiero 5 grudnia tego roku, to z pobraniem aplikacji z pewnością nie warto czekać do tego czasu. Już teraz oferuje ona bowiem wiele przydatnych i użytecznych rozwiązań, Należy do nich np. usługa mPojazd, w której znajdziemy kompletną kopię danych widniejących w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu i polisie OC. Informacje o ubezpieczeniu OC obejmują numer i serię polisy, a także okres ubezpieczenia i jego wariant.

W usłudze mPojazd znajdziemy także wszystkie szczegółowe dane dotyczące naszego auta: markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN, a także termin ostatniego i kolejnego badania technicznego.

- Usługa mPojazd powstała po to, aby polskim kierowcom ułatwić życie. Usprawnia bowiem wiele żmudnych procedur i pozwala zebrać w jednym miejscu najważniejsze dokumenty pojazdu. Przechowywane w niej dane pozostają przy tym całkowicie bezpieczne: są zaszyfrowane specjalnym kluczem kryptograficznym, dzięki czemu osoby niepowołane nie są w stanie uzyskać do nich dostępu - tłumaczy Marek Zagórski, sekretarz stanu w KRPM.

Ile razy zdarzyło ci się zapomnieć o nowym badaniu technicznym? Z aplikacją mObywatel ten problem znika. Funkcja mPojazd wyposażona jest w automatyczne powiadomienia, które otrzymasz 30 dni przed końcem ważności badania oraz polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu nie musisz już szukać dokumentów i pamiętać o terminach.

mObywatel nie tylko dla kierowców

Ze względu na swoją funkcjonalność aplikacja mObywatel już teraz bywa nazywana wirtualnym portfelem. Nic dziwnego. Za jej pomocą potwierdzimy swoją tożsamość we wszystkich miejscach i sytuacjach, w których nie jest wymagane legitymowanie się konwencjonalnym dowodem osobistym: na poczcie, w pociągu czy podczas zameldowania w hotelu. Pozwoli na to usługa mTożsamość, w której zapisane są wszystkie nasze dane znajdujące się w dowodzie osobistym: imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL czy zdjęcie, a także termin ważności i numer dowodu wraz z informacją o jego wystawcy. Co ciekawe, danymi zapisanymi w mTożsamości można się swobodnie wymieniać z innymi użytkownikami aplikacji mObywatel.

Usługa mLegitymacja - skierowana zarówno do uczniów, jak i do studentów - daje natomiast swoim użytkownikom możliwość potwierdzenia statusu ucznia lub studenta. Dzięki czemu mogą oni skorzystać z przysługujących im ulg i zwolnień bez okazywania tradycyjnych dokumentów wystawionych przez szkołę bądź uczelnię.

Aplikacja mObywatel może również znacząco ułatwić życie polskim pacjentom. Za jej pomocą można bowiem uzyskać wgląd w eRecepty otrzymane podczas konsultacji lekarskiej. Elektroniczną receptę można zrealizować tak samo jak papierową - wystarczy okazać ją w aptece.

Do korzystania z aplikacji mObywatel potrzebny jest profil zaufany (w kilka minut założymy go tutaj). Aby zostać użytkownikiem usługi mTożsamość, wystarczy jedynie mieć skończone 18 lat i posiadać ważny dowód osobisty.

Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

QUIZ: wiesz, jak się chronić przed wirusem?

Reklama