Reklama

mObywatel – nasza elektroniczna tożsamość w smartfonie

W swoich telefonach ma ją już pół miliona Polaków. Aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji mObywatel ułatwia życie Polakom. Dzięki niej można potwierdzić swoją tożsamość bez sięgania do portfela po dowód osobisty. Ale to jej nie jedyna funkcja. Co jeszcze w niej znajdziecie?

Co to właściwie jest?

mObywatel to aplikacja na smartfony z systemami Android i iOS. Jest całkowicie bezpłatna i w pełni bezpieczna. Aby ją aktywować, potrzebujesz profilu zaufanego (jeśli jeszcze go nie posiadasz, załóż go na stronie www.pz.gov.pl). Ściągając appkę na telefon uzyskujemy dostęp do wybranych dokumentów w wersji elektronicznej.

Reklama

Użytkownicy telefonów z systemem iOS mogą skorzystać z mTożsamości. Wkrótce będą mogli korzystać także z usługi mPojazd.

Właściciele smartfonów z system Android do swojej dyspozycji - poza mTożsamością - mają także m.in. mPojazd i eReceptę. A uczniowie i studenci dzięki mObywatelowi mogą korzystać z mLegitymacji.

Kiedy przydaje się mObywatel?

Nie zawsze plastikowy dokument

Zacznijmy od mTożsamości. - To odzwierciedlenie naszych danych z dowodu osobistego, łącznie ze zdjęciem. Możemy z niej skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie tradycyjnego dowodu tożsamości - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czyli gdzie? Podczas odbioru przesyłki poleconej na poczcie czy w trakcie zakładania kart lojalnościowych. Będzie także pomocna w przypadku konieczności rejestracji, np.: na siłowni, usług medycznych oraz hotelarskich. Posłuży także do wylegitymowania się podczas kontroli biletów w pociągach PKP Intercity. Możesz ją też pokazać podczas wyborów, przy odbieraniu karty do głosowania.  Należy pamiętać, że z tej usługi nie skorzystamy jednak w sytuacji  gdy nasz dowód został zastrzeżony (ze względu na kradzież lub zagubienie).

Inne korzyści

Właściciel lub współwłaściciel samochodu posiadający smartfon z oprogramowaniem Android może skorzystać usługi mPojazd. - To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu - aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem - dodaje szef MC.

W mPojeździe znajdziemy też takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

mObywatel daje także wygodę pacjentom. Dzięki funkcji eRecepta (dostępnej na razie w telefonach z systemem Android) chory może przeglądać i realizować recepty wystawione przez lekarza. Aby to zrobić, wystarczy okazać w aptece kod QR wygenerowany przez aplikację. Usługa jest dostępna również w trybie offline. Do uruchomienia elektronicznej recepty wymagane jest posiadanie mTożsamości oraz aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Jeżeli użytkownik nie posiada tych funkcji, zostaną one aktywowane podczas instalacji eRecepty.

Coś dla uczniów i studentów

Młodsi użytkownicy telefonów z oprogramowaniem Android mogą zapomnieć o noszeniu ze sobą legitymacji. mLegitymacja ma umocowanie prawne, w związku z tym zastępuje tradycyjny papierowy (lub plastikowy) dokument. Dzięki niej osoba ucząca się może potwierdzić swoje prawo do ulg i zniżek.

Jak zdobyć mLegitymację? Wystarczy, że szkoła lub uczelnia przystąpią do projektu Ministerstwa Cyfryzacji. Z mLegitymacji szkolnej korzystają już uczniowie z ponad dwóch tysięcy szkół. Projekt mLegitymacji studenckiej na dobre ruszył kilkanaście dni temu - z początkiem tego roku akademickiego. Mimo to pierwsi studenci mogą już się pochwalić legitymacją w telefonie.

Quiz: Internet kiedyś i dziś. Nadążasz za zmianami?

Reklama