Reklama

Kiedy musisz wymienić dowód osobisty?

Dowód osobisty to niewątpliwie jeden z najważniejszych dokumentów w naszym kraju. A mimo to wielu z nas nie wie, że wymienić go trzeba nie tylko wtedy, gdy straci swoją ważność. Kiedy więc powinniśmy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego? Sprawdziliśmy.

Wniosek o nowy dokument można złożyć w dowolnym urzędzie (nie musi być to urząd przypisany do naszego adresu zamieszkania czy zameldowania), ale zdecydowanie wygodniej i szybciej jest to zrobić online. Tak, wniosek o nowy dowód możesz złożyć przez internet.. Wystarczy, że masz profil zaufany.

Reklama

Kiedy zatem wnioskować o nowy dokument tożsamości?

Gdy termin ważności dobiega końca

O wyrobienie nowego dowodu osobistego ubiegamy się zwykle wtedy, gdy - o czym wspomnieliśmy już na wstępie - jego ważność zaczyna zbliżać się ku końcowi. Nie jest to bowiem, przypomnijmy, dokument wydawany bezterminowo, lecz na okres 10 lat (w przypadku osób, które ukończyły już 5. rok życia) lub 5 lat (w przypadku dzieci do 5 lat).

Zmieniasz dane osobowe? Koniecznie wymień dowód!

Potrzeba wymiany dowodu osobistego pojawia się również wtedy, gdy zmianie ulegają zawarte w nim dane. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy przyjmujemy nowe nazwisko. W innych okolicznościach - a więc np. wtedy, gdy zmieniają się nasze dane meldunkowe - wyrobienie nowego dokumentu nie jest na szczęście konieczne.

Warto jednocześnie pamiętać, że wszystkie istotne zmiany wyglądu posiadacza dowodu osobistego, które poważnie utrudniają lub nawet uniemożliwiają jego identyfikację, również są przesłanką do złożenia wniosku o nowy dokument. Nie chodzi tu naturalnie o zmianę fryzury czy zakup nowych okularów, ale o wszelkie zmiany wyglądu będące skutkiem zabiegów chirurgicznych, przebytych chorób lub wypadków.

Kradzież, zniszczenie i zaginięcie dowodu

Nowy dowód osobisty będzie trzeba wyrobić również wtedy, gdy poprzedni dokument ulegnie utracie lub poważnemu uszkodzeniu, przez które rozpoznanie legitymującej się nim osoby stanie się znacznie utrudnione lub nawet w ogóle niemożliwe. O utracie lub zniszczeniu dowodu powinniśmy niezwłocznie powiadomić odpowiednie organy, jednocześnie zastrzegając zaginiony dokument. Tę sprawę również możemy załatwić przez internet. Wystarczy, że na stronie GOV.pl skorzystamy z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód. A co jeśli przebywamy akurat poza granicami naszego kraju, bez dostępu do sieci? W takiej sytuacji o utracie lub zniszczeniu dokumentu powinniśmy zawiadomić konsulat (osobiście, listownie lub faksem).

Wszystkie dowody osobiste, wydawane od marca tego roku to e-dowody, czyli dokumenty z warstwą elektroniczną. Ich właściciele w przypadku zagubienia dowodu mogą skorzystać z dodatkowego udogodnienia.

- Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie - może zawiesić swój dowód na 14 dni - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można oczywiście zgłaszać przez Internet - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu 

Czego potrzebujesz, aby wyrobić nowy dowód?

Składając przez internet wniosek o nowy dowód osobisty musisz przygotować profil zaufany i zdjęcie w formie elektronicznej. Warto pamiętać, że jeśli zdjęcie nie będzie spełniać odpowiednich wymagań, urzędnik odmówi nam wydania dowodu. Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu. 

Jak założyć profil zaufany? Możesz zrobić to przez internet

Za wymianę dowodu nic nie zapłacisz. Wyrobienie nowego dokumentu zajmuje maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach - poinformuje cię o tym urzędnik.

Nie musisz dzwonić do urzędu, by się upewnić, że Twój dokument jest gotowy do odbioru. Możesz to sprawdzić online, korzystając z e-usługi Sprawdź, czy twój dowód osobisty jest gotowy.

Złóż przez internet wniosek o nowy dowód osobisty (e-dowód)

QUIZ: SSL, SPAM i krety. Znasz te pojęcia?

Reklama