Reklama

Jak bezpiecznie kupić samochód z zagranicy?

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością. Auta z Zachodu uchodzą za pojazdy o świetnym stosunku jakości do ceny: zadbane, w dobrym stanie technicznym i z niskim przebiegiem. Czy tak jest rzeczywiście? Zawsze warto zachować ostrożność, zwłaszcza gdy mamy wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy. Jak mieć pewność, że nowym pojazdem dojedziemy tam, gdzie chcemy – bez niespodziewanych awarii czy zatrzymania samochodu przez policję?

Zapewne znana jest ci anegdotyczna postać sprzedawcy, który opowiada, że poprzedni właściciel rozstawał się z pojazdem ze łzami w oczach, trzymał auto w garażu i nigdy w życiu nie miał stłuczki. Nie musisz wierzyć w te zapewnienia: możesz sam je zweryfikować. Umożliwia to platforma Ministerstwa Cyfryzacji Historia Pojazdu na której możesz skonfrontować opowieści sprzedawcy ze stanem faktycznym.

Zawartość

Reklama

Dzięki tej usłudze możesz znaleźć wszelkie informacje o każdym używanym pojeździe. Dostępna od czerwca 2014 roku baza danych zawiera informacje na temat m.in. danych technicznych auta czy motocyklu, liczby właścicieli (dane gromadzone od 2004 roku) czy odczytu licznika zarejestrowanego podczas badań technicznych (gromadzone od 2014 roku). Kierowca może sprawdzić także terminy wykonywanych badań technicznych oraz fakt, czy samochód posiada aktualne ubezpieczenie OC (pamiętaj, że bez aktualnych badań i ubezpieczenia auto nie może poruszać się po drogach). Platforma Historia Pojazdu udostępnia także informację, czy pojazd był własnością firmy, czy też osoby prywatnej.

Co szczególnie istotne, sprawdzając ministerialną bazę, możesz upewnić się, czy samochód nie jest oznaczony jako kradziony. To ustrzeże cię przed ewentualnymi problemami z policją. Wszelkie dane zawarte w systemie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dobre, bo polskie?

Oferowana usługa jest bezpłatna. Do sprawdzenia danych samochodu pochodzącego z Polski przygotuj numer rejestracyjny, numer VIN pojazdu, który chcesz nabyć, a także datę pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje powinien podać ci sprzedawca, od którego chcesz zakupić pojazd; znajdują się one w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz w jego karcie. Odmowa podania jakiejkolwiek z tych informacji powinna natychmiast wzbudzić twoją czujność.

Aby uzyskać dostęp do historii samochodu, wystarczą ci trzy powyższe dane (numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji). Po wprowadzeniu ich do systemu wszystkie informacje masz podane na tacy.

Nie musisz się jednak martwić, jeżeli wybrany przez ciebie samochód nie jest zarejestrowany w naszym kraju. "Usługa oferuje także dostęp do danych z wielu zagranicznych krajów, między innymi Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA i Kanady" - wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski na stronie instytucji.

Nie kupuj złomu!

Wyszukując samochód zagraniczny, korzystasz dokładnie z tych samych danych, które potrzebne są w przypadku pojazdów zarejestrowanych w Polsce (numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji), jednak oprócz nich musisz posiadać profil zaufany. Jest to narzędzie, które umożliwia załatwianie spraw urzędowych online. W najprostszy sposób założysz go przez profil swojego banku, który jest w tym wypadku zewnętrznym dostawcą zweryfikowanych danych osobowych. Po zalogowaniu poprzez profil zaufany i wprowadzeniu danych pojazdu, interesujące cię informacje znajdziesz w zakładce Dane zagraniczne. Pogrupowane są na siedem kategorii: kradzież, powypadkowy, niedopuszczony do ruchu, służył jako taxi, złomowanie, uszkodzony, "przekręcony" licznik. Jeżeli któraś z kategorii zostanie potwierdzona, system zaalarmuje cię o tym czerwonym wykrzyknikiem. Jeżeli nie znajdziesz pojazdu w bazie danych, również zostaniesz o tym poinformowany - na ekranie wyświetli się odpowiedni komunikat.

W przypadku gdy sprawdzasz samochody zagraniczne, możesz wyszukać ich maksymalnie dwadzieścia w ciągu godziny.

Popularność usługi

Platforma historiapojazdu.gov.pl dostępna jest dla kierowców od 2014 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników. W zeszłym roku z usługi skorzystano aż 100 milionów razy, a w pierwszym półroczu 2019 roku - już 68 milionów razy.

Pamiętaj, że korzystanie z tej usługi - nieważne, czy sprawdzasz samochód zarejestrowany w Polsce, czy za granicą - nie wymaga uiszczania żadnych opłat.

Wszystkie dane pochodzące z systemu możesz pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętaj jednak, że taki wydruk nie jest pismem urzędowym, ma jedynie charakter informacyjny. W razie jakichkolwiek problemów z prawem, sąd może nie uznać tych danych za dowód w sprawie.

QUIZ: Ile wiesz na temat Internetu?

Reklama