Reklama

Ilu Polaków w 2020 roku będzie musiało wyrobić dowód?

Odbiór listu, kontrola biletów w pociągu czy wykupienie karnetu na siłownię: w wielu codziennych sytuacjach musimy potwierdzić swoją tożsamość. Najczęściej korzystamy z dowodu osobistego. Czy zwracasz uwagą na termin jego ważności? Sprawdź, dlaczego to takie ważne!

Do wymiany

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec czerwca 2019 roku liczba ludności Polski wynosiła 38 milionów 386 tysięcy osób. Wiele z nich posiada dowody osobiste, które już niedługo przestaną być ważne. Ile jest ich dokładnie? Według statystyk, w 2020 roku ważność stracą dowody osobiste 1 047 000 obywateli Polski. Do tej grupy dołącza także pokaźna liczba tych, którzy jeszcze nie posiadają ważnego dowodu osobistego. Aż 161 800 osób urodzonych między 1 stycznia a 31 grudnia 2002 roku skończy w najbliższych miesiącach 18 lat i w związku z tym będzie wyrabiało swój pierwszy dowód.

Reklama

Jednak nie tylko osoby osiągające pełnoletniość oraz te, którym skończyła się data ważności dokumentu będą musiały złożyć wniosek o wymianę czy wyrobienie dokumentu. Trzeba to zrobić także w razie zmiany danych osobowych (np. zmiany nazwiska) czy zmiany wyglądu utrudniającej rozpoznanie (np. operacja plastyczna). O nowy dowód powinni zawnioskować także ci, których dokument został uszkodzony, zgubiony lub ukradziony.

Nie musisz iść do urzędu

- Konieczność wyrobienia nowego dowodu osobistego nie musi się już wiązać z wizytą w urzędzie.  Dzięki naszej e-usłudze nie trzeba opuszczać mieszkania, aby wyrobić nowy dokument tożsamości. Możemy to zrobić przez internet - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Składając online wniosek o nowy dokument, wizytę w urzędzie będziemy musieli złożyć tylko raz - w celu odebrania gotowego dokumentu.

Co będzie potrzebne do załatwienia takich formalności w sieci? Przede wszystkim musimy posiadać profil zaufany. To bezpłatne narzędzie potwierdzające naszą tożsamość w kontakcie z e-administracją.

Założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje i jest bardzo proste. Jeśli macie elektroniczne konto bankowe w jednym ze wskazanych banków (ich listę znajdziecie na www.pz.gov.pl) ten proces zajmie Wam kilka minut. Druga możliwość to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie swoich danych w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających (ich listę znajdziecie także na www.pz.gov.pl).

Składając online wniosek o nowy dowód musimy też pamiętać o odpowiednim zdjęciu w wersji elektronicznej. Zdjęcie do dokumentu powinno być kolorowe i przedstawiać naszą twarz na białym tle. Nie powinno być starsze niż 6 miesięcy. Wymagania co do formatu? Plik powinien posiadać jedno z możliwych rozszerzeń .jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif. Rozdzielczość obrazka to minimum 492x633 pikseli - odpowiada to wymiarom rzeczywistej fotografii 35x45 milimetrów.

Co dalej? Wejdźcie na portal www.gov.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój Gov (znajdziecie je w prawym górnym rogu strony). Tam wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty.

Od czego zacząć wypełnienie wniosku? - Na początku wskazujemy powód ubiegania się o dowód i wybieramy urząd, w którym odbierzemy gotowy dokument. To nie musi być urząd gminy, w której mieszkamy lub jesteśmy zameldowani. Kolejny krok to dołączenie zdjęcia - wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dowód, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli dokumentem z warstwą elektroniczną - dodaje szef MC.

Złożyłeś wniosek o nowy dowód osobisty? Dokument będzie gotowy do odbioru do 30 dni - jego aktualny status możesz sprawdzić w sieci, podając numer wniosku, który otrzymasz na podany przez siebie adres e-mail. Usługa wydania jest całkowicie bezpłatna.

Po co nam dowód?

Przypomnijmy, że posiadanie dowodu osobistego jest w Polsce obowiązkowe. Brak dokumentu lub posiadanie jego nieaktualnej wersji to narażanie się na grzywnę w wysokości nawet 5 tysięcy złotych lub miesiąc ograniczenia wolności. Dowód osobisty stanowi potwierdzenie naszej tożsamości oraz obywatelstwa. Z dowodem możemy podróżować bez paszportu do wielu krajów, na przykład państw strefy Schengen, Albanii czy Czarnogóry. Przydatnym uzupełnieniem tradycyjnej, plastikowej karty jest wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja mObywatel, z której mogą korzystać posiadacze smartfonów z iOS i Androidem. Znajdziecie w niej mTożsamość, która w wielu sytuacjach może zastąpić dowód osobisty.  możecie się legitymować odbierając list polecony na poczcie, w pociągu - podczas kontroli biletów, w hotelach, czy przy zakładaniu kart lojalnościowych. Więcej o aplikacji na www.gov.pl/mobywatel.

QUIZ: Social media. Jak dobrze je znasz?

Reklama