Reklama

E-usługi (nie tylko) dla rodziców. Wywiad z Michałem Czerneckim

Narodziny dziecka to wydarzenie, któremu zawsze towarzyszy wiele emocji. Jak w tym wszystkim pamiętać o formalnościach? Musimy ich dopełnić, ale – możemy zminimalizować. Zarówno w tej sytuacji, jak i w wielu innych. Dziś o e-usługach, które powinni znać wszyscy rodzice, porozmawiamy z Michałem Czerneckim - ambasadorem kampanii „e-Polak Potrafi!”.

Michale, co e-usługach powinni wiedzieć świeżo upieczeni rodzice?

Reklama

Przede wszystkim, że bez wychodzenia z domu mogą zgłosić narodziny dziecka. To e-usługa skrojona na ich potrzeby. Młody tata, bo to zazwyczaj jego obowiązek, nie musi już iść do urzędu, stać w kolejce, wypełniać druków - tracić cennego czasu, który mógłby poświęcić rodzinie. Teraz wystarczy komputer, dostęp do internetu i można załatwić to online - w kilka chwil i o dowolnej porze.

Aby skorzystać z tej możliwości - podobnie jak w przypadku innych e-usług - trzeba mieć profil zaufany. Dlaczego?

Bo urząd musi mieć potwierdzenie, że wniosek składa osoba do tego upoważniona. A PZ to nic innego jak właśnie cyfrowe potwierdzenie naszej tożsamości, pozwalające na identyfikację online. Można go założyć "od ręki", np. poprzez bankowość elektroniczną. W ramach kampanii "e-Polak potrafi!" tłumaczę krok po kroku, jak to zrobić.

Jeśli macie już profil zaufany, wejdźcie na stronę GOV.pl i wybierzcie sekcję "Rodzina i małżeństwo". Co dalej? Pokazaliśmy to w kolejnym filmie.

Czy o tym przypadkiem nie było również w filmie “Być, albo nie być... w urzędzie?"?

Dokładnie tak! Wcielam się w nim w bardzo różne postacie, które jednak coś łączy - możliwość załatwienia ważnych dla nich spraw przez internet. Odgrywam tam między innymi rolę ojca, który przyszedł zgłosić narodziny dziecka w urzędzie i dowiaduje się, że może to zrobić online - czyli z każdego miejsca i kiedy chce. Bardzo lubię końcową kwestię, którą  wypowiada jedna z granych przeze mnie w tym filmie postaci.  Zobaczcie sami!

Z jakich e-usług mogą jeszcze skorzystać rodzice?

No właśnie - do tej pory skupiliśmy się na narodzinach dziecka, ale także na późniejszych etapach życia czekają nas przecież różne formalności.

Chociażby wnioski o świadczenia dla rodzin - w ramach programu 500+, "Dobry Start", czy "Wyprawka Szkolna"  - je również można składać przez internet. A jak wiadomo - lepiej zaoszczędzić czas na sprawach urzędowych i poświęcić go najbliższym. Jak to zrobić?

Podobnie jak w przypadku innych e-usług - wchodzimy na GOV.pl i szukamy interesującej nas sprawy. Albo jeszcze prościej - logujemy się profilem zaufanym do konta MójGOV, które znajdziemy w prawym górnym rogu strony. Następnie wybieramy z listy, albo wpisujemy w wyszukiwarkę interesujący  nas wniosek, klikamy "Złóż wniosek" - i gotowe! 

Co jeszcze może okazać się potrzebne rodzicom? Np. dowód osobisty dla dziecka - o niego również mogą zawnioskować online.

No dobrze, a co ze zdjęciem do dowodu?

Możemy je zrobić sami, nawet telefonem. Nie musimy w tym celu udawać się do fotografa Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Rodzicu, pamiętaj, że przez internet możesz złożyć wniosek o dowód osobisty nie tylko dla dziecka, ale także dla siebie. Sprawdź, kiedy kończy się ważność Twojego dokumentu - jeśli niedługo, do dzieła.

Cyfrowe ułatwienia dotyczą nie tylko rodziców. Okazuje się, że są i takie, przygotowane z myślą o uczniach. O co dokładnie chodzi?

Częścią aplikacji mObywatel jest mLegitymacja. To nic innego jak odzwierciedlenie tradycyjnej legitymacji w smartfonie - ten, w przeciwieństwie do najważniejszego dla każdego ucznia dokumentu, prawdopodobnie nigdy nie zostanie w domu. Telefon mamy przecież zawsze przy sobie. mLegitymacja daje takie same przywileje jak ta "papierowa" - potwierdza tożsamość, uprawnia do ulg. Aby uczniowie mogli z niej korzystać, szkoła musi zgłosić szkołę do programu i podpisać porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji (obecnie KPRM).

Warto, aby rodzice upewnili się, czy szkoła, do której chodzi ich dziecko daje taką możliwość. Jeśli nie, zachęcam, aby nakłonić do tego dyrekcję. To bardzo wygodne zarówno dla uczniów, jak i dla szkoły.

Rodzicom także polecam korzystanie z aplikacji mObywatel - znajdą tam m.in. cyfrowe odzwierciedlenie swojego dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego samochodu, a niedługo także - prawa jazdy. Tam też zebrane są nasze eRecepty. Dzięki temu nie musimy o wszystkim pamiętać - najważniejsze dokumenty możemy mieć w jednym miejscu i zawsze przy sobie- w telefonie.

Czy z mLegitymacji mogą korzystać również studenci?

Tak! Zapomniałem dodać, że oprócz mLegitymacji szkolnej jest też studencka. Tu sprawa wygląda podobnie jak w przypadku szkoły - uczelnia musi mieć podpisane porozumienie w sprawie uruchomienia mLegitymacji. Studenci z pewnością ucieszą się z informacji, że teraz to aplikacja może im zastąpić "fizyczną" wersję dokumentu.  Aktywacja odbywa się - tak samo, jak w przypadku legitymacji szkolnej - poprzez kod QR i kod aktywacyjny, otrzymany w sekretariacie.

Reklama