Reklama

E-usługi dla kierowców. O jakich ułatwieniach warto pamiętać?

Musisz zgłosić sprzedaż lub zakup auta? Chcesz sprawdzić historię pojazdu przed jego nabyciem? Dostałeś punkty karne i nie masz pewności, ile masz ich już na koncie? To wszystko i wiele więcej zrobisz przez internet, sprawdź!

Historia pojazdu

Planujesz zakup używanego samochodu? Jeszcze parę lat temu zdarzały się przypadki, że było to jak kupowanie kota w worku - nie każdy sprzedawca chciał dzielić się numerem VIN przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Do tego dochodziło przekręcanie liczników i inne złe praktyki, które miały zataić przed nowym nabywcą mankamenty samochodu. Dziś portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, już przed zamieszczeniem oferty, wymagają podania numeru VIN. Posiadając taką informację, wystarczy wejść na stronę GOV.pl, a tam w usługę Historia Pojazdu. Następnie należy uzupełnić krótki formularz, wpisując numer rejestracyjny oraz VIN, a także datę pierwszej rejestracji interesującego nas samochodu.

Reklama

- Dzięki tej e-usłudze - za darmo i szybko - możemy sprawdzić, czy auto, które zamierzamy kupić, nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika - tłumaczy Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM - Co ważne, możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, ale i te zarejestrowane za granicą.

Zgłoszenie nabycia i rejestracja pojazdu

Po zakupie wymarzonego samochodu można bez wychodzenia z domu zgłosić jego nabycie przez internet. Jak to wygląda? E-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu jest dostępna na portalu GOV.pl. Pamiętaj, że aby z niej skorzystać, musisz mieć profil zaufany - sprawdź, jak go założyć.

Jakie dokumenty warto przygotować przed rozpoczęciem wypełniania wniosku online? Przede wszystkim dane pojazdu, którego nabycie zgłaszasz: 

  • markę, 
  • typ (jeśli jest), 
  • model - taką informację znajdziesz np. w dowodzie rejestracyjnym w części oznaczonej literą D,
  • numer identyfikacyjny (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia, ramy) - który łatwo sprawdzisz w dowodzie rejestracyjnym w części oznaczonej literą E,
  • dotychczasowy numer rejestracyjny.

Przydatne będą również dane sprzedającego oraz skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zakup pojazdu, np. umowa kupna-sprzedaży.

Wypełniony wniosek składasz do wybranego urzędu (szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie zgłaszasz). Następnie wystarczy kliknąć "Wyślij" i gotowe. Na swoją skrzynkę w panelu Mój Gov dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Aplikacja mPojazd - to warto mieć

Wyjątkowym ułatwieniem dla kierowców jest aplikacja mPojazd, która odzwierciedla dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Dzięki temu mamy zawsze pod ręką numer ubezpieczenia i wszystkie najważniejsze dane naszego pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN oraz termin badania technicznego. Ponadto aplikacja przypomina również o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającym się przeglądzie rejestracyjnym pojazdu.

Warto pamiętać, że już od 5 grudnia tego roku zniesiony zostanie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. - Od tego dnia swoje mPrawo Jazdy znajdziemy właśnie w aplikacji mObywatel - zapowiada Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu znajdzie się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy w telefonie, ile punktów zarobiliśmy za drogowe przewinienia - dodaje.

Punkty karne bez tajemnic

Aktualnie punkty karne możesz sprawdzić dzięki e-usłudze Sprawdź swoje punkty karne. Nawet najlepszemu kierowcy mogą zdarzyć się przewinienia na drodze. Jeśli kilkukrotnie otrzymałeś od policji drogowej punkty karne i nie masz pewności, ile jeszcze możesz z nich wykorzystać, nie musisz już iść na komisariat, aby się tego dowiedzieć. Dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego łatwo uzyskasz przez internet. Wystarczy odnaleźć usługę na stronie GOV.pl i zalogować się przy pomocy profilu zaufanego.

SONDAŻ: Czy znasz te zagrożenia w sieci?

Reklama