Reklama

E-Polacy 2019. Jak korzystaliśmy z e-usług publicznych?

Wystarczy tylko szybki rzut oka na ubiegłoroczne statystyki, aby nabrać przekonania, że Polacy pokochali nie tylko internet, ale także e-administrację i usługi dostępne za jej pośrednictwem. Wątpliwości nie ma też co do tego minister cyfryzacji, Marek Zagórski, który podkreśla, że 2019 rok był dla jego resortu pod wieloma względami rekordowy.

Czy czeka nas administracyjna e-rewolucja?

Stało się tak m.in. za sprawą zmian i udoskonaleń wprowadzonych w ubiegłym roku w polskiej administracji, a dokładnie w sektorze usług online. - Uruchomiliśmy nowe e-usługi, a te istniejące ulepszyliśmy. Dopięliśmy i wdrożyliśmy m.in. e-dowód. Polacy to docenili. Nigdy wcześniej tak chętnie nie korzystali z e-administracji - mówi Zagórski.

Reklama

Słowa ministra cyfryzacji potwierdza olbrzymia popularność profilu zaufanego, będącego kluczem do krajowej e-administracji. Jeszcze kilka lat temu - w 2016 roku - korzystało z niego bowiem 400 tys. użytkowników, do których należeli przede wszystkim urzędnicy. W ubiegłym roku profil zaufany zdecydowało się tymczasem założyć ponad 2,1 mln osób. Obecnie korzysta z niego już niemal 4,8 mln Polaków. Jeśli ten trend się utrzyma (co wydaje się bardzo prawdopodobne - w pierwszym tygodniu nowego roku profil zaufany założyło blisko 60 tys. osób), to w niedługim czasie będzie można zapewne mówić o polskiej e-rewolucji w dziedzinie usług świadczonych drogą elektroniczną.

Profil zaufany - nasze drugie, cyfrowe "ja"

Czym jednak tak naprawdę jest profil zaufany? Mówiąc w największym skrócie: to bezpłatne narzędzie, za pomocą którego każda osoba może w internecie szybko i bezpiecznie potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki niemu, bez wychodzenia z domu załatwimy dziś wiele spraw, które jeszcze do niedawna wymagałyby od nas uciążliwych wizyt w urzędach. Wystarczy tylko, że skorzystamy z komputera podłączonego do sieci. O tym, jak założyć profil zaufany, opowiada w krótkim filmie instruktażowym Michał Czernecki - aktor będący od niedawna ambasadorem ministerialnej kampanii "e-Polak potrafi!".

Na utworzenie profilu zaufanego z całą pewnością warto się zdecydować. Choćby dlatego, że pozwoli nam szybko i wygodnie złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. W ubiegłym roku z tej możliwości postanowiło skorzystać ponad 160 tys. Polaków. Profil zaufany pozwala nie tylko zawnioskować o wydanie nowego dokumentu tożsamości, ale także powiadomić organy administracji publicznej o zagubieniu lub kradzieży starego. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystała znacznie mniejsza (na szczęście!) grupa osób, licząca 26 523 użytkowników.

Online od kołyski

Przez internet zgłosimy jednak nie tylko potrzebę wyrobienia nowego dowodu osobistego, ale także zarejestrujemy dane nowo narodzonego potomka. W ubiegłym roku zgłoszono w ten sposób w naszym kraju narodziny ponad 45 tys. dzieci. Równie wysoką popularnością cieszy się jeszcze inna e-usługa, umożliwiająca zameldowanie lub wymeldowanie się. W 2019 r. skorzystało z niej przeszło 63 tys. Polaków.

Zza klawiatury komputera Polacy zgłaszają też coraz częściej i chętniej wnioski o wydanie urzędowych odpisów aktów stanu cywilnego. Jednoznacznie wskazują na to liczby - z takiej możliwości skorzystało w ubiegłym roku prawie 53 tys. posiadaczy profilu zaufanego. Równie duże wrażenie robi przy tym liczba pism ogólnych (wyniosła w sumie dokładnie 533 348), które mieszkańcy naszego kraju zdecydowali się wysłać online do urzędów.

Udogodnienia dla kierowców

Minister Cyfryzacji zapowiada, że nowy rok przyniesie szereg kolejnych zmian, na które czekali m.in. polscy kierowcy. - W 2020 roku wprowadzimy nowe e-usługi adresowane do kierowców. Pracujemy m.in. nad prawem jazdy, którego nie będziemy musieli wozić ze sobą, bo będziemy je mieli w telefonie - deklaruje minister Marek Zagórski.

O tym, że na takie usługi jest zapotrzebowanie, przekonują statystyki. Z możliwości sprawdzenia historii pojazdu przez internet Polacy skorzystali w ubiegłym roku prawie 130 mln razy. Najczęściej - prawie 17 mln razy! - sięgali po nią w maju. Równie dużym zainteresowaniem cieszy się także możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. W minionym roku skorzystało z niej przeszło pół miliona Polaków. I choć dane te świadczą niezbicie, że podobna usługa jest kierowcom najzwyczajniej potrzebna, to życzymy jednak każdemu, kto regularnie siada za kółkiem, aby w nowym roku nie musiał z niej korzystać zbyt często.

QUIZ: Social media. Jak dobrze je znasz?

Reklama