Reklama

Co najczęściej załatwiamy za pomocą internetu?

Wychodzenie z domu powinniśmy dziś ograniczyć do minimum. Na szczęście do sieci przenosi się coraz więcej usług, także tych świadczonych przez urzędy. Jakie formalności możemy załatwić, siedząc na kanapie, i z jakich e-usług korzystamy najchętniej?

Aby móc w wygodny i prosty sposób korzystać z usług e-administracji publicznej, trzeba przede wszystkim mieć profil zaufany. To rodzaj internetowego dowodu osobistego, dzięki któremu urząd wie, kto się do niego zgłasza. Profil zaufany można założyć w bardzo prosty sposób, logując się przez swój bank. Natomiast osoby niekorzystające z bankowości elektronicznej, mogą potwierdzić tożsamość i założyć tymczasowy profil zaufany podczas wideorozmowy z urzędnikiem.

Reklama

- Swój profil zaufany ma już ponad 8 milionów Polaków. To efekt nie tylko pandemii, ale też naszej konsekwentnej pracy nad przekonywaniem Polaków do korzystania z e-administracji i rosnącego zaufania do naszych cyfrowych rozwiązań - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obejrzyj krótki instruktaż i dowiedz się, jak przez internet założyć profil zaufany

Dowód osobisty - najważniejszy dokument

Dowód osobisty to dokument, dzięki któremu potwierdzamy naszą tożsamość w życiu codziennym. Korzystając z niego, możemy nie tylko zarejestrować się do lekarza, ale także założyć konto w banku czy załatwić wiele spraw urzędowych. Warto pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie ważny dokument. Kara za posługiwanie się przeterminowanym dowodem osobistym może nas bowiem mocno uderzyć po kieszeni - kwota mandatu może opiewać nawet na pięć tysięcy złotych!

Dobrze też wiedzieć, że nie musimy koniecznie nosić przy sobie plastikowego dowodu. W znakomitej większości spraw posłużymy się mTożsamością, czyli jedną z usług dostępnych w bezpłatnej rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Dzięki niej możemy okazać swoją tożsamość za pomocą telefonu np. odbierając paczkę na poczcie lub meldując się w hotelu.

Warto wiedzieć, że o nowy dowód osobisty można wnioskować przez internet, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na gov.pl i wybrać odpowiednią zakładkę.  

- W tej czynności nie ma nic trudnego - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Wystarczy profil zaufany oraz zdjęcie w formie elektronicznej. Dzięki usługom online możemy także sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru, zgłosić zawieszenie e-dowodu lub nieuprawnione wykorzystanie swoich danych osobowych (kradzież tożsamości), a tym samym unieważnić dowód - opisuje pozostałe możliwości.

Obejrzyj krótki instruktaż o tym, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty

Dla rodziny

Przeprowadzasz się, Twoja rodzina się powiększyła, potrzebujesz odpisu aktu stanu cywilnego? Część związanych z tym formalności możesz załatwić przez internet. Dzięki usługom e-administracji możesz bowiem zameldować się (na pobyt stały lub tymczasowy), zgłosić urodzenie dziecka czy uzyskać odpis aktu małżeństwa. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i będziesz mógł się poświęcić życiu rodzinnemu. Ale to nie wszystkie pomocne e-usługi. Zatroskani rodzice sprawdzą w sieci np. stan techniczny autobusu, którym ich dzieci udają się na wypoczynek, a także skontrolują organizatora kolonii albo obozu.

Obejrzyj krótki instruktaż o tym, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka

Podróżuj w łatwiejszy sposób

Usługi online cieszą się ogromną popularnością wśród kierowców. Obecnie nie musimy udawać się na komisariat policji, by sprawdzić liczbę swoich punktów karnych. Znacznie wygodniej możemy zrobić to przez internet. Jeszcze większym zainteresowaniem cieszy się e-usługa Historia Pojazdu. Za jej pomocą możemy np. zweryfikować przeszłość samochodu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani. W ubiegłym roku Polacy skorzystali z niej prawie 130 mln razy!

Warto też, aby zmotoryzowani zainstalowali na swoim telefonie aplikację mObywatel, która zawiera m.in. usługę mPojazd. Dzięki niej wszystkie najważniejsze dokumenty - dowód rejestracyjny i polisę OC - mamy zawsze przy sobie. A już od 5 grudnia kierowcy będą mogli korzystać z kolejnego cyfrowego udogodnienia: usługi mPrawo Jazdy.

Reklama