Reklama

Sprawy urzędowe? Prosto z domu!

Zakupy, ulubiony serial, plotki z przyjaciółką, wniosek o nowy dowód osobisty – co łączy te sprawy? Internet! Jak to możliwe?

Internet jest skrojony na miarę potrzeb seniorów. Dzięki niemu bardzo wiele spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. To nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. O tym, że korzystać z internetu może - a nawet powinien - każdy, bez względu na wiek i umiejętności, przekonuje w kampanii "e-Polak potrafi!" Marta Manowska, znana i lubiana prezenterka telewizyjna.

Urząd w Twoim domu

Reklama

Internet to urząd na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wejść na stronę gov.pl i sprawdzić, z jak wielu e-usług możemy skorzystać. Są one pogrupowane w kategorie, dlatego łatwo odszukać tę sprawę, która nas interesuje.

Zacznij od założenia profilu zaufanego. To będzie twój internetowy dowód osobisty, którym będziesz się legitymować i potwierdzać tożsamość w e-urzędzie. Profil założysz w prosty sposób, oczywiście przez internet. Zobacz tutaj, jak to zrobić.

Jeśli nie masz internetowego konta w banku, także możesz skorzystać z opcji założenia tymczasowego profilu zaufanego online. Z tą różnicą, że tożsamość potwierdzisz podczas wideorozmowy z urzędnikiem.

Masz już swój profil. To do dzieła!

Ważne sprawy? To Ty decydujesz

Istotną zaletą e-usług jest to, że wnioski w sprawach urzędowych możesz składać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Nawet w sobotę wieczorem, siedząc na kanapie, możesz korzystać z e-usług dostępnych przez internet. Nie musisz więc jechać do urzędu, pobierać numerka, stać w kolejce. Zresztą teraz, kiedy większość urzędów pracuje zdalnie, nie możemy wielu spraw załatwić osobiście. A są takie, z którymi zwlekać nie powinniśmy.

Weźmy na przykład dowód osobisty. Jego ważność kończy się po 10 latach od wydania. Sprawdź, czy Twój dokument przypadkiem już się nie przeterminował. Jeśli tak, nie martw się - wniosek o dowód złożysz przez internet. Aktor Michał Czernecki tłumaczy krok po kroku, jak to zrobić.

Przez internet możesz także zameldować się na pobyt stały lub czasowy. Jeśli jesteś kierowcą, to wygodnie sprawdzisz online liczbę punktów karnych, zgłosisz kupno lub sprzedaż auta, a nawet prześledzisz historię samochodu przed jego zakupem.

Sprawdź, jakie usługi możesz zrealizować przez internet

Lista e-usług stale się powiększa. Ale co w przypadku, jeśli nie znajdziesz odpowiedniego formularza do Twojej sprawy? Wtedy wyślij do urzędu pismo ogólne. To może być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek. W każdej sprawie. I tu podobnie jak przy innych wnioskach - logujesz się profilem zaufanym, aby urząd wiedział, kto się z nim kontaktuje. Dalej już z górki: wybierasz instytucję, wypełniasz formularz, dodajesz załączniki (jeśli je masz), wysyłasz i teraz już tylko czekasz na odpowiedź. Tutaj zobaczysz, jak to zrobić.

Bądź bezpieczny

Bezpieczeństwo - to słowo odmieniane obecnie przez wszystkie przypadki. Najlepiej zostać teraz w domu, ale są sytuacje, kiedy musimy jednak wyjść na zewnątrz. Wówczas na pewno spotykamy inne osoby. Warto mieć wtedy w swoim telefonie zainstalowaną aplikację STOP COVID Protego Safe. Dzięki niej dowiesz się o kontakcie z koronawirusem.

Jak to działa? Aplikacja szuka w Twoim otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut - zapamięta je na 14 dni. Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się Twoje, zachoruje - dostaniesz powiadomienie. Co ważne, powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się, kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujesz, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniesz za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Użytkownicy aplikacji mają też możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.

Aplikacja nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które trzymasz w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje Unii Europejskiej, w tym np. Niemcy. Więcej na stronie: www.gov.pl/stopcovid.

Nie bój się prosić o pomoc

To wszystko brzmi jak czarna magia? Nie przejmuj się, internet jest bardzo prosty, trzeba się tylko przełamać. Na początku warto poprosić kogoś bliskiego o pomoc. Jeśli kilka razy wspólnie "przeklikacie" różne strony i usługi, przekonasz się, że internet nie ma przed Tobą żadnych tajemnic. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa online. Przydatne wskazówki na ten temat znajdziesz na stronie kampanii "Seniorze, spotkajmy się w sieci"

QUIZ: wiesz, jak się chronić przed wirusem?

Reklama