Reklama

Przepisy, filmy i inne formy rozrywki. Co jeszcze senior znajdzie w internecie?

Dla młodszych pokoleń internet to przestrzeń spotkań z przyjaciółmi, nawiązywania nowych relacji, rozrywki, a często także narzędzie niezbędne do pracy. Coraz prostsze interfejsy oraz intuicyjna obsługa wielu portali i aplikacji sprawiają, że sieć staje się także bardziej dostępna dla seniorów.

Technologia sprawia, że życie starszych osób jest łatwiejsze. Zakupy przez internet z opcją dostawy wprost pod drzwi oznaczają koniec dźwigania ciężkich toreb. Zagubione recepty i zapomniane zalecenia lekarskie? To już nie problem, bo od niedawna wszystko można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta, a w aplikacji mObywatel znaleźć swoje eRecepty.

Reklama

- Starsze osoby unikną także stania w kolejkach, aby załatwić sprawy urzędowe. Wszystko dzięki możliwościom oferowanym przez e-administrację - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Do skorzystania z takich rozwiązań zachęcamy wszystkich seniorów, również tych, którzy nie są biegli w korzystaniu z internetu. Szybko przekonają się, że sprawy urzędowe można w ten sposób załatwić szybko, wygodnie i co najważniejsze: bezpiecznie - dodaje.

Osoby powyżej 60. roku życia często czują się niepewnie w internecie. Do przełamania tej obawy zachęca ich Marta Manowska w ramach akcji "e-Senior potrafi". Lubiana prezenterka i znani seniorzy objaśniają, jak skorzystać z wielu narzędzi internetowych. Co starsza osoba znajdzie dla siebie w wirtualnym świecie?

Zobacz rozmowę Marty Manowskiej z Iwoną Mazurkiewicz o załatwianiu spraw urzędowych przez internet:

Kulinarne przepisy zawsze pod ręką

Stare książki kucharskie mają niewielkie litery, a po wielu latach regularnego użytkowania często wręcz rozpadają się w rękach. Zdarza się również, że przepisy kulinarne sprzed lat nie przystają do współczesnego świata: trudno zadowolić choćby wnuki, które właśnie postanowiły przejść na weganizm, mają nietolerancje pokarmowe lub są na dietach eliminacyjnych. Na szczęście jest internet! Wystarczy wpisać w sieci interesujące nas hasło, np. "ruskie pierogi bez glutenu", aby po kilku sekundach wybrać przepis.

Takie rozwiązanie pomaga nie tylko w gotowaniu, ale także w robieniu zakupów. Podczas wizyty w sklepie na bieżąco za pomocą smartfona możemy sprawdzić, czego potrzebujemy do przepisu, a czego brakuje w naszych domowych zapasach. Dodatkowo skończą się problemy z odczytaniem drobnego druku - tekst na smartfonie czy komputerze możemy z łatwością powiększyć.

Rozrywka przez internet

Panuje przeświadczenie, że obecnie modne, wielowątkowe rozgrywki z grafiką 3D są domeną raczej młodszych ludzi, ale nie oznacza to, że seniorzy nie lubią czasem sięgnąć po cyfrową rozrywkę. Wielbicieli szachów czy brydża ucieszy wiadomość, że partyjkę można rozegrać również online, bez wychodzenia z domu i do tego całkowicie za darmo. Możemy umówić się na tysiąca ze znajomym albo zmierzyć się z nieznanym nam internautą. Nie musimy się obawiać, że nie znajdziemy sobie partnera do rozgrywki, taką osobę przydzieli nam automatycznie mechanizm. Podobnie sprawa ma się z lubianymi przez wielu seniorów krzyżówkami - zamiast pędzić do kiosku po kolejny zeszyt, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. "krzyżówki panoramiczne" i wypełnić łamigłówkę na swoim smartfonie.

Zobacz rozmowę Marty Manowskiej z Wiesławą Judek o ulubionych grach seniorów w sieci:

Oglądaj online nie tylko filmy

Kawa z koleżanką przeciągnęła się do późnych godzin, co oznacza, że przepadł nie tylko program informacyjny, ale także kolejny odcinek ulubionego serialu? Co prawda można poczekać na powtórki, jednak często są one w weekend, kiedy mamy zaplanowane inne zajęcia. Jednak nic straconego! Wiele telewizji oferuje widzom platformy, na których o dowolnej porze można nadrobić nie tylko przegapione odcinki seriali, ale także obejrzeć przedpremierowy seans. Online nadrobić można również zaległy program publicystyczny czy informacyjny. Pamiętaj, że w sieci filmy, seriale i programy możesz oglądać, kiedy tylko masz na to czas i ochotę!

Wieczorny program telewizyjny nie oferuje nic ciekawego? Warto zapoznać seniora z możliwością skorzystania z platform streamingowych, oferujących dostęp do wielu filmów, nowości kinowych czy seriali. Nie mamy wątpliwości, że zadowolone z tego będą także odwiedzające babcię wnuki.

Podobne rozwiązania dotyczą także słuchania muzyki czy audiobooków. Niewysoka comiesięczna opłata daje możliwość słuchania ulubionych wykonawców czy ciekawych audycji. To rozwiązanie jest atrakcyjne szczególnie dla osób, które skarżą się na słabszy wzrok: audiobooki pozwolą cieszyć się lekturą bez konieczności szukania okularów do czytania, a dodatkowo nagrań można  słuchać w trakcie wykonywania innych czynności, np. porządków.

Znajomi i rodzina zawsze pod ręką

Portale społecznościowe umożliwiają znalezienie dawnych znajomych ze szkoły, studiów czy pracy. Można także stworzyć sąsiedzkie grupy dyskusyjne, na których łatwo porozumiemy się w kwestii ważnych spraw dziejących się w spółdzielni.

Wnuki za granicą, dzieci w innym mieście - to już nie problem. Dzięki aplikacjom do komunikacji można w łatwy sposób porozumiewać się z osobami, które mieszkają daleko od  nas. Nie ograniczajmy się tylko do rozmów, można bowiem prowadzić rozmowy wideo, a do konwersacji wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją oraz dostęp do internetu.

- Dzięki internetowi lepiej komunikujemy się z bliskimi nam ludźmi. W szybki łatwy sposób możemy także załatwić codzienne sprawy takie jak opłacenie rachunków czy zrobienie zakupów - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Bycie online pozwala na bycie aktywnym uczestnikiem życia społecznego i kulturalnego - dodaje.

Zobacz rozmowę Marty Manowskiej z Władysławem Balickim o komunikacji przez internet:

QUIZ: wiesz, jak się chronić przed wirusem?

Reklama